(3 4/5)(2 3/4)
10 9/20
There are 56 boys and 44 girls at church. What is the simplified ratio of girls to boys?
11:14
A recipe calls for 3 cups of sugar for every 2 eggs. I am baking for a party and will use 32 eggs. How many cups of sugar should I use?
48 cups of sugar
Amy read 68 pages in 4 hours. What is the unit rate?
17 pages per hour
Ike writes about 65 emails every 5 days. At this rate, how many emails will he write in 150 days?
1,950 emails
6 x (3/5)
3 3/5
There are 56 boys and 44 girls at church. What is the simplified ratio of girls to total people?
11:25
65 cups of red
Sheila drove 450 miles in 9 hours. What is the unit rate?
50 miles per hour
Tommy's Car Wash washed 48 cars in 3 hours. How many cars could he wash in 8 hours?
128 cars
1/3 ÷ 4/5
5/12
In a bucket, there are 16 red marbles, 13 yellow, and 18 green. What is the simplified ratio of green to red marbles?
9:8
Tom and Ramon are making slime. Tom used 3 drops of red coloring for every cup of slime while Ramon used 7 drops of red for every 2 cups of slime. Who used more red coloring?
Ramon
Jared scored 720 points in 30 games. What is the unit rate?
24 points per game
The bakers at Blue Bakery can make 450 bagels in 5 hours. At this rate, how many bagels could they make in 8 hours?
720 bagels
4 ÷ (7/9)
5 1/7
At a company Christmas party, there are 200 hamburgers, 180 hot dogs, and 240 pieces of pizza. What is the simplified ratio of hamburgers to pieces of pizza?
5:6
A class of 30 students were given a poll and asked what their favorite candy was. 11 said Skittles, 8 said Reeses, 7 said M&Ms, and 4 said Sour Patch Kids. If the ratios were the same in a class of 90 kids, how many would choose Sour Patch Kids OR M&Ms?
33 kids
The hotel room cost $246 for a 3 night stay. What is the unit rate?
$82 per night
At Quick Market, it costs $6.75 for 6 apples. At Stop and Save, it costs $9.75 for 8 apples. Which store has the better by and what is the cost per apple?
Quick Market - about $1.13 per apple
3 1/2 ÷ 3/4
4 2/3
I have 16 packs of yellow sticky notes, 14 packs of purple, 15 packs of green, and 15 pink. What is the ratio of packs of purple to total packs of sticky notes?
7:30
A class of 30 students were given a poll and asked what their favorite candy was. 11 said Skittles, 8 said Reeses, 7 said M&Ms, and 4 said Sour Patch Kids. If the ratios were the same in a class of 90 kids, how many would choose Skittles OR M&Ms?
54 kids
Paul made $1,575 in 7 days. What is the unit rate?
$225 per day
Trey pays $220 for a 4 month membership at a gym. At this rate, how much will he pay for a 3 year membership?
$1,980