Math Vocabulary
Unit Rate
Rates & Ratios
Equivalent Ratios
Complete the Table
100

Ratios that name the same comparison

Equivalent ratios

100

If Ms, Hebert drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).

25 miles per hour

100

Write 6 Gryffindors to 8 Slytherins as a ratio in 3 ways.

6/8, 6 to 8, 6:8

100

Are these rates equivalent?  $3 for 6 Rice Crispy Treats; $9 for 24 Rice Crispy Treats?

No, the rates are not equivalent.

100

Green     Blue

  12         16

                4

36           

Green      Blue

  12          16

   3            4

   36         48

200

A ratio where the bottom number is a 1.

Unit rate

200

If Mrs. Bradley types 120 words per 3 minutes, what is her rate of typing?

40 words per minute

200

Write 10 basketballs to 6 soccer balls  as a ratio in the 3 ways.

10:6, 10/6, 10 to 6

200

Are these rates equivalent? 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.

Yes, the rates are equivalent.

200

Nickles       Dimes

   5               3

  15              

                  24

Nickles       Dimes

   5               3

  15              9

  40              24

300

What are the 3 ways we write a ratio.

With a fraction, with a colon, and with the word "to"

300

If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much does 1 cost?

$0.55

300

Ms. Hebert's students studied 25 hours in total for 2 tests, so in 100 hours how many tests will they study for?

8 tests

300

Are these rates equivalent? 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.

Yes, they are equivalent ratios.

300

Oranges       Apples

   15               12

                       4

   60               

Oranges       Apples

   15               12

    5                  4

   60               48

400

A comparison between two numbers is called a

ratio

400

Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400

Tiffany texts 60 words in 4 minutes, so he will text 45 words in how many minutes?

3 minutes

400

Are these rates equivalent? 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets

No the ratios are not equivalent.

400

Girls       Boys

  7           5

 28             

               50  

Girls       Boys

  7           5

 28          20  

 70          50  

500

A ratio where the comparisons of two quantities are different units

Rate

500

A plane travels at a constant speed of 420 miles. If it takes the train 7 hours to travel that distance, what is the unit rate at which the train travels?

60 miles per hour

500

Quiana gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?

15 points

500

Are these rates equivalent? 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6

No the ratios are not equivalent.

500

Butterflies        Flowers

     1                    3

   25                  

                         150

Butterflies        Flowers

     1                    3

    25                  75

    50                 150

M
e
n
u