If 10 custom engraved pens cost $100, how much will 88 of the same pens cost?
$880
What is the price per roll of wrapping paper?
$6.25 per roll
Dylan worked 3.5 hours Wednesday and was paid $28. He worked 7 hours Friday and was paid $56. If Fred's pay is "y" dollars, write an equation that represents how much he is paid to work "x" hours.
y = 8x
A preschool has a ratio of 1 teacher per 6 children. can they have 3 teachers with 24 children?
What is the constant of proportionality for the following set of data (data is ordered)?
x = 5,4,3,2
y = 40,32,24,16
8
Which equation represents the following:
"y varies directly as x and the constant of variation is -3 "
Y= x-3 y= 1/3 x y= -3x
y= -3x
Proportional or not?
nope, not at all
Madi made 35 dollars for working 4 hours. Which equation represent this situation? (dollars per hour)
y = 11x y = 8.75x y = 2.5x
y = 8.75x
Charlie runs 2/3 mile in 10 minutes. What is that in miles per hour?
4 mph
y is directly proportional with x. x=45, y=3
What is the unit rate?
1/15 or .066...
Owen prepared 2525 kilograms of dough after working 55 hours in the bakery.
How many hours did Owen work if he prepared 5050 kilograms of dough?
110 hours
How far has the car traveled after 2/3 of an hour?
40 miles
The distance Parker travels, in his Lamborghini, at a constant speed, is 30 miles. He drove for 6 hours.
Write a linear equation for this situation.
y = 5x
Ms. Ownbey consistently uses 1/4 bottle of fuel booster for every 600 miles she travels. She used 4 1/2 bottles of fuel booster on her last trip. How far did she travel?
10, 800 miles
Bonus: Where might you end up if you drive 10,800 miles starting in Camden County? (you do NOT have an amphibious vehicle)
Proportional or not?
Are you kidding me? Of course it's not
Y is directly proportional with x
x=6 and y=2
What is the k?
1/3 or 0.33...
How minutes to do 140 push-ups?
3.5 minutes
Write a linear equation for this data set
y = 0.5x
Swayze bought 4 packs of bottled water and paid $21.60. Each pack contains 12 bottles. How much does each bottle cost?
$0.45
35
y/x 5/2 is 2.5 which is the k (m)
y = 2.5x
66 cheeseburgers to 1414 hamburgers.
33 cheeseburgers to 77 hamburgers.
Is this a direct variation?
No way, no how
Write an equation for this graph
y = 2/3x or y = 0.67x
Write the formula:
y = 2/5x
y = 0.4x
It costs $3.00 to rent a boat on the lake for 15 minutes. How much does it cost to rent a boat for 2.5 hours?
$30.00
The circumference of a circle varies directly as its diameter according to the equation
What is the constant of variation?