Equations
PEMDAS
Fractions into decimals (percents)
Commission
Unit rate
100
  1. Solve for x: 2x + 5 = 11

X=3

100

2 + (3 x 4) - 5

9

100
  1. Convert 7/12 to a percentage.

58.3%

100
  1. A salesperson earns a 10% commission on all sales. If they sell $5,000 worth of goods, how much commission do they earn?

$500

100

$55 for 20 people how much money does each individual person get?

$2.75

200
  1. Solve for y: y/3 - 2 = 4

y= 18

200

12 - 3 * (6 - 2) + 5 * 2

10

200

20 over 27

74.1%

200
  1. A sales representative earns $1,500 per month plus a 12% commission on sales. If their total earnings were $3,000 this month, what were their total sales?

$360

200

24 pencils cost $1.20 what is the cost of each individual pencil?

$0.05 per pencil

300

A store sells apples for $0.75 each and oranges for $0.50 each. Write an equation for the total cost (C) of a apples and b oranges.

C=0.75a + 0.50b

300

(8 + 2) * 3 - 15 / 3

25

300


17 over 65 into percent


0.2615380


.

300
  1. A salesperson earns a base salary of $2,000 per month plus a 5% commission on sales. If they sell $15,000 in goods this month, what is their total earnings for the month?

$750

300
  • Distance traveled: 
    315 miles 
  • Time taken: 
    4.5hours
  • What is the unit rate?

70 miles in 1 hour

400

-5y + 3 = 2(4y + 12)

 Y=-21/13

400

25 - 5(3 + 2) / 10 + 3^2

31.5

400

76 over 92

82.6%
400
  1. A real estate agent gets a 2.5% commission on the sale of a house. If the house sells for $300,000, what is the agent's commission?

$7,500

400
  • The car travels at a speed of
    88
    kilometers per hour. 
  • The time traveled is 
    7-halves hours.

308Km in 7 halves hours

500

6 รท 2(1+2)

9

500

20 - [16 - (5 + 2)] + 18 / 3

17

500

4 over 7

57.1%

500
  1. A salesperson receives a 10% commission on the first $10,000 in sales and a 15% commission on any sales over $10,000. If they sell $25,000 in goods, how much commission do they earn?

$3,250

500

The cost of 5 pounds of meat is $7.96,  how much does 1 pound cost?

$1.52 per pound

M
e
n
u