3 different ways ( with a :, as a fraction; with the word to)
There are 3 girls to every 4 boys. Is this a ratio or a rate? Why?
ratio, you can find a total of the number of people
Which example is a unit rate?
A) 5:2 B) 6 feet in 2 yards
C) 45 miles in 1 hour D) 2/14=3/21
C - it is comparing two different quantities to the number one
What percent of 20 is 4?
20%
There are 12 dogs for every 9 cats. Write the ratio of cats to dogs in 3 different forms in SIMPLEST FORM.
3 to 4; 3:4; and
3/4
Which of the follow is an example of a rate that is not a unit rate?
A) 2:3 B) 12 inches per foot
C) $0.64 for 2 ounces D) 1/4=5/20
C- a rate must have 2 different units of measure
B is a rate but also a unit rate
Which type of fruit has a cost of $0.80 per pound?

Bananas
70% of 250 is what number?
There are 15 students for every 2 adults. What is the ratio of adults to students?
2 to 15 2:15
2/15
Fill in the table.


A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?
$0.60 per cookie
10 is 5% of what number?
200
In the animal shelter there are 25 cats for every 5 dogs. Write the ratio of dogs to cats in simplest form.
1:5 1 to 5 1/5
Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks can Delilah do for 8 minutes?
368 jumping jacks
Sydney read 50 pages in 40 minutes. she reads at a constant rate. How many pages can Sydney read per minute?
1.25 pages per minute
What number is 45% of 180?
81
What is the ratio of the number of monkeys to bananas.
4:5
Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18. What is the cost for 2 sunflowers?
$4.50
Find the unit price for each. Which is the better buy?
Choice 1: 7.5 oz for $10.99 or Choice 2 $9.99 for 6 oz
Choice 1 is the better buy because the unit price is $1.47 per oz where Choice 2 is $ 1.67 per oz since it less expensive.
40% of what number is 82?
205