Ratios and Rates
More Ratios &Rates
Unit Rates
Proportions
Analyzing
Unit Rates
100

How many ways can you write a ratio? 

3 different ways ( with a :, as a fraction; with the word to)

100

Define Rate.

a comparison of 2 quantities that has two different units of measure.

100

Which example is a unit rate?

A) 5:2                B) 36 feet in 1 yard

C) 45 miles in 1 hour   D)  2/14=3/21 

C

100
What is the definition of a proportion?

2 equal ratios

100

Write the equation for the table.

y=3x

200

There are 13 dogs for every 9 cats. Write the ratio of cats to dogs in 3 different forms.

9 to 13; 9:13; and

9/13

200

Which of the follow is an example of a rate?

A) 2:3     B)  12 inches per foot    


C)  $0.32 per oz   D)  1/4=5/20 

C- a rate must have 2 different units of measure

200

Which type of fruit has a cost of $0.80 per pound?

Bananas

200

Which is an example of a proportion?

A)  5/6            B) $35 per hour

C)  1/5=2/10    D)  x/26 

C

200

What is the constant of this graph?

k=1.2

300

There are 15 students for every 2 adults. What is the ratio of adults to students?

2 to 15      2:15    

2/15

300

Fill in the table.

300

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

$0.60 per cookie

300

Solve for x.

5/60=3/x

x=36

300

Write an equation for the graph.

y=5x

400

In the animal shelter there are 25 cats for every 5 dogs. Write the ratio of dogs to cats in simplest form.

1:5      1 to 5     1/5 

400

Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks can Delilah do for 6 minutes?

276 jumping jacks

400

Sydney read 50 pages in 40 minutes. she reads at a constant rate. How many pages can Sydney read per minute?

1.25 pages per minute

400

Solve for x.

x/25=471/15

x=785

400

Mrs. Saboda uses the equation c=16f to make cookies. Where c= # of cookies and f= cups of flour. What is the unit rate in this equation?

16 cookies per cup of flour

500

Write the meaning of the ratio of the number of monkeys to bananas.

For every four monkeys there are five bananas.

500

Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18. What is the cost for 9 flowers?

$20.25

500

Find the unit price for each. Which is the better buy?

Choice 1: 7.5 oz for $10.99 or Choice 2 $9.99 for 6 oz

Choice 1 is the better buy because the unit price is $1.47 per oz where Choice 2 is $ 1.67 per oz since it less expensive.
500

A fertilizer manufacturer recommends 4 pounds of fertilizer for every 1,500 square feet of lawn. How many pounds of fertilizer are needed to cover 2,400 square feet of lawn? Round to nearest tenth if needed.

6.4 pounds

500

Here are 3 different boat rental companies. Which company costs the most per hour?

Float a Boat Company is the most expensive at $51.50 per hour. 


Toot-Toot = $51 per hour

Full Throttler = $50 per hour

M
e
n
u