Unit 1: Integers
Unit 2: Rational Numbers
Unit 3: Expressions, Equations, & Inequalities
Unit 4: Ratios & Proportions
Random Facts
100

(-9)/(-3)

3

100

Convert the following decimal to a fraction: 0.25

1/4

100

Solve the following equation: 3w=-36

w=-12

100

There are 14 boys and 12 girls in Mrs. Kozina's 6th block class. Write a simplified ratio of boy to girls.

7:6

100

How many days are in March?

31 days
200

-645+(-15)

-660

200

Find the difference: -46.38-24.6

-70.98

200
Solve the following equation: 0.25y=6

y=24

200

Solve the following proportion

18/27 = x/36

x=24

200

What are animals that only eat meat called?

Carnivores

300

(-10)+(-16)-10

-36

300

Identify all sets of numbers to which the following number belongs: -12

a) natural number

b) whole number

c) integer

d) rational number

c) integer and d) rational number

300

Simplify the following expression:

5(x+1)-2(x-3)

3x+11

300

What TWO characteristics must be true for a graph to represent a proportional relationship?

1) The graph must be a straight line

2) The graph must pass thorugh the origin (0,0)

300

What is the fastest land animal?

The cheetah

400

The temperature in Montreal was -4 degrees. The temperature in New York was 5 degrees. How much warmer was the temperature in New York than in Montreal?

9 degrees

400

Your bank account is -$20.85. You deposit $15.50. What is your new balance?

-$5.35

400

Solve the following equation: 2x-7.5=118.5

x=63

400

A store sells 1.25 pounds of turkey for $9. Find the unit price.

$7.20 per pound

400

What is the biggest bird in the world?

The ostrich

500

Evaluate: -62

-36

500

A rectangular garden has a length of 5.5 meters and a width of 2.8 meters. Find the area AND perimeter of the garden. 

Area: 15.4 square meters

Perimeter: 16.6 meters

500

Josh is saving money to buy a pair of AirPod Pros that cost $249. He has already saved $125 and plans to save $31 per week. Write and solve an equation to determine how many weeks it will take him to have enough money for the AirPods.

31w+125=249

w=4 weeks

500

Ann earns the same dollar amount each hour she works. Last weekend, she worked a total of 9 hours and earned $72. Write an equation to represent the amount of money, y, that Ann earns for any number of hours, x, that she works.

y=8x

500

How old is your math teacher? :)

Mrs Kozina (35) and Mrs Collins (32)

M
e
n
u