Vocabulary Adventure
Rates and Unit Rates
Surface Area
Quit being loud!
Words and Stuff
100

What is the definition of a ratio?

a comparison of two quantities

100

Cat food costs $15 per 24 oz. How much does 1 oz of cat food cost?

.63 per oz.

100

What is the area of a triangle that has the

base of 12 feet

height of 12 feet

don't forget your label!

144 sq inches

100

A rectangular prism has these measurements:

height: 5 inches

length: 5 inches

width: 5 inches

What is the volume of this rectangular prism?

125 cubic inches

100

Samantha can run one mile in 8 minutes.

 At this rate, how long will it take for her to run 5 miles?

40 minutes for 5 miles.

200

What is the definition of a 2D shape?

an object that is flat in dimension that you can not pour water in.

200

What is the word we use for each and every?

per

200

What is the combination of 2D shapes called?

Hint: you use them to fish

a net

200

Do we find Volume for 3D Shapes or 2D shapes? Why do we use cubic units instead of square units?

3D shapes. We use cubic units because cubes are the 3D form of a square, thus showing that we are solving for shapes with 3 dimensions.

200

Willow purchased a new car. Her loan, including interest, is $12,720. How much are her monthly payments if she has 60 monthly payments to make?

$212 per month

300

What is the denominator of a unit rate?

The denominator of a unit rate fraction is a 1.
300

Four gallons of gasoline cost $16.80. (a) What is the price per gallon?

$4.20 per 1 gallon

300

What are the formulas we use to find the area of the following shapes?

Square and Rectangle

Parallelogram

Triangle

Square and Rectangle: A=bh

Parallelogram: A=bh

Triangle: A=bh/2 

300

What is the GCF of 50 and 75?

GCF: 25

300

Lions sleep about 20 hours a day. Write 20/24 as a fraction in simplest form.

5/6

400

What is the definition of volume?

Volume means that there are three dimensions: length, width, and height.

400

Which is the best buy? 

6 shirts for 

$25.50 4 shirts for $18.00

 5 shirts for $21

$25.50 / 6 shirts = $4.25 per shirt 

$18.00 / 4 shirts = $4.50 per shirt 

$21.00 / 5 shirts = $4.20 per shirt- this is the best buy

400

A square has these measurements:

length: 5 units

width: 5 units

A rectangle has these measurements:

length: 8 units

width: 3 units

What is the difference between the two areas?

1 square unit

400

Find out the volume of a cube with the dimensions 

4 m × 5 m × 6 m.

120 cubic meters

400

Rod has 10 rosebushes, 2 of which produce yellow roses. Write the ratio 2 yellow rosebushes out of 10 rosebushes in simplest form.

1:5, 1 to 5, or 1/5

500

What is the definition of an equivalent ratio?

ratios that are equal.

500

What is an example of where we can use rates in real life?

Grocery Store

Gas Station

Athletics

500

Find the volume of a cube with a side length of 22 inches?

10,648 cubic inches

500

How much salt is needed to fill a pit that is 10m deep and 8m wide and 12 m long?

960 cubic meters

500

At a warehouse, the employees can unload 18 trucks in 6 hours. What is the unit rate for unloading trucks?

3 trucks per 1 hour

M
e
n
u