Simplifying Fractions
18/24
3/4
A 12-pack of soda costs $6. How much does one can of soda cost?
$0.50 per can
1/2 x 1/3
1/6
3(4 -3)
3
17 + 23
40
16/48
1/3
Emily ran 18 miles in 3 hours. What is her speed in miles per hour?
6 miles per hour
2/3 x 3/4
1/2
2 + 7 - 6
3
200 + 301
501
50/125
2/5
A car travels 240 miles using 8 gallons of gas. How many miles per gallon does the car get?
30 miles per gallon
5/7 x 2/3
10/21
2 + 7 x 3
23
347 + 543
890
400/900
4/9
Jake earned $72 for working 6 hours. How much does he earn per hour?
$12 per hour
10/13 x 3/4
15/26
23 + 10
18
1726 + 233
1959
24/72
1/3
A 24-ounce bottle of juice costs $3.60. What is the cost per ounce?
$0.15 per ounce
1/3 x 4
1 1/3
5( 4 -3 + 2 x 3)
35
100001 + 200002
300, 003