−9x+1=−80
9
1 : 7 = 5 : ____
35
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
6 gallons per minute.
Five lemons cost $1.80.
At this rate, what is the cost of 9 lemons?
$3.24
What is the perimeter of a shape with the following sides: 4, 5, 5, 7
21
2(n+5)=−2
-6
1 : 9 = 9 : ___
81
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
14 points per game.
Erica babysits for 4 1⁄2 hours and is paid $27.
How much does she make for 8 hours?
$48
Polygon B's shortest side is 9. What is the scale factor?
3
144=−12(x+5)
-17
5 : 2 = ___ : 8
20
Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.
26 miles per gallon.
25 diapers cost $30. How much do 30 diapers cost at this rate?
$36
Polygon A has side lengths of 25, 21, 40, 22.
Polygon B's shortest side is 3. What is the scale factor?
1/7
9x−7=−7
0
5 : ____ = 35 : 42
6
One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price
5 bags for $10.
8 McDonald's shakes cost $26.50. What do 10 McDonald's milkshakes cost at this rate?
$33.13
Polygon A has side lengths of 4, 6, 9, 2.
Polygon B's longest side is 18. What is the perimeter of Polygon B?
42
−9x−13=−103
10
49 : ____ = 7 : 12
84
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
$6.99 for 90 fl. oz.
Mrs. P gets paid $4250 for 32 hours. How much would she get paid for 25 hours at this rate?
$3,320.31
Polygon A has side lengths of 2, 5, 8, 9.
Polygon B's shortest side is 6. What is the perimeter of Polygon B?