Math Review 1
Jocelyn can ride her bike 4 miles in 20 minutes. At this rate, predict how many miles she can ride in 50 minutes.
10
34
81
6 - (-27)
33
Multiply: 1 1/3(1/2)
2/3
Do the following 3 side lengths form a triangle?
8 inches, 12 inches, and 19 inches
No, the sum of the 2 smaller sides MUST be greater than the 3rd side length
|6| - |-2|
4
3.02 × 2.4
7.248
Oranges cost $0.28 each. How much will 7 oranges cost?
$1.96
Determine whether 4/9 × 3/8 will be less than or greater than 4/9. Why?
Less than, because 3/8 is less than 1.
Eva pays a company $30 every 6 months to host her Web site. (a) How much does Eva pay per month? (b) How much does Eva pay for 9 months?
a) Eva pays $5 per month a
b) $45 for 9 months
A dragonfly is about 8.2 centimeters long. How long is the dragonfly in meters?
0.082 meters
The ratio of apples to oranges in a fruit basket is 3:5. If there are 15 oranges, how many apples are in the basket?
9 apples
Write an inequality for each constraint or condition:
a) The banner is at least 5 feet wide.
b) The piano recital will be no more than 70 minutes long.
a) x > 5
b) x < 70
24 - 6 ÷ 2
13
In a play, the ratio of boys to girls is 3:4. If there are 56 actors, how many boys are in the play?
24 boys
A costume-maker needs five pieces of fabric that are each 4 3/8 feet long. She has a bolt of fabric that contains 10 yards. After the pieces are cut, how much fabric will be left on the bolt? (Hint: 1 yard = 3 feet)
8.125 ft
Evaluate each expression if m = 3 and n = 7
3mn
63
I have 84 crayons. 1/4 of the crayons are broken. How many are broken?
21 crayons are broken
y + 6 > -8
y > -14
What kind of dot would you use to graph this solution on a number line AND what direction would you shade?
In one city, the rainfall was 4 inches below normal for 3 months in a row. Write this using integers and solve.
-4(3) = -12 inches
Bottlenose dolphins can grow 13.55 feet and longer. Express 13.55 feet as a mixed number in simplest form
13 11/20
A grocery store sells 5 pounds of apples for $10. What is the unit price per pound?
2 dollars per pound
Write each phrase as an algebraic expression:
a) four times a number plus negative 2
b) 10 less than a number
a) 4x + (-2)
b) x - 10 (remember your "flipping words")
Solve:
h - 6.5 = 15
21.5
Compare <, >, =
|-14|__18
<
The area of a parallelogram is 64sqft. What is the height if the base is 8ft?
8ft
$60 is 30% of what amount of money?
$200
In a game, Halley has 35 cards. This is 12 more cards than Felix. Write and solve an addition equation to find the number of cards Felix has.
x + 12 = 35
x = 23
At a pet store, the cost of a finch is 3.8 times the cost of a parakeet. Express 3.8 as a percent.
380%
Order the set of numbers {2 4/5, -4 3/8, -4.4, 2.6} from least to greatest
-4.4, -4 3/8, 2.6, 2 4/5