Ratios
Unit Rate
Unit Price
Equivalent Ratio Table
Percentages
100

This is the ratio 5 out of 10 in simplest form.

1:2

100

This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.

61 miles/hour 

100

This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.

$1.20 per pound
100

Candy              $$$

15                   3.00

1                     ???

Fill in the ???

5

100

25 is what percentage of 100? 

25%

200

This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.

1:8

200

This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.

10 meters/second

200

This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99 (rounded to the nearest cent).

$1.00 per pound

200

TABLE
10             X

3              12

40

200

5 is what percentage of 10? 

50%

300

There are 6 male teachers and 15 total teachers. Write the ratio of male teachers to total teachers. 

6:15 

300

This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.

70 miles/hour

300

This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.

$3.49 per pound

300

TABLE

X                   3

9                  27

9

300

If 40% of a number is 56, what was the original number? 

140

400

There are 7 teachers and 210 students. Write the ratio of teachers to students. 

7:210 or 1:30

400

This is the unit rate for running 5 Km in 20 minutes.

.25 kilometers/minute

400

This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.

$2.00 per pound

400

TABLE

6                7

12             14

30             X

28

400
A $50 dress is on sale for 30% off. How much does the shirt cost after the discount? 

$35

500

A student has 12 sharpened pencils and 36 unsharpened pencils in her pencil pouch. What is the ratio of the number of sharpened pencils to the total number of pencils in her pouch? 

36:48 or 3:4

500

This is the unit rate for driving 500 miles in 3.5 hours.

142.8 miles/hour

500

This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.

$2.85 per pound

500

TABLE

2                   8

X                  32

16                 X

8 , 64

500

Marissa got an 85% on her math quiz. She had 34 questions correct. How many questions were on the quiz? 

40 questions

M
e
n
u