3x40=
120
20÷4=
5
Brandon has 367 dollars. He buys a new bike for 215 dollars. How much money does he have left?
367-215=152 dollars
How many parts should you draw for 1/8
8 equal parts
A paper clip has a mass of about 1 gram. About how much would the mass of 10 paperclips be?
1x10=10
10 Grams
6x70=
420
80÷10=
8
56/7=8.
Compare the two fractions.
4/6 ? 3/6
4/6>3/6
Each day in June, 40 liters of water are used on the farm.
What is the total amount of water, in liters, used on the farm in 4 days?
40x4=160 liters of water
Gina’s bedroom floor is in the shape of a rectangle. It is 8 feet long and 9 feet wide. What is the area of Gina’s bedroom floor?
8x9= 72
72 Square Feet
X÷8=4
x=32
32÷8=4
Logan bought 36 Pokémon Cards. The Pokémon cards come in packs of 4.
How many packs of Pokémon cards did Logan buy?
36/4=9.
Logan bought 9 packs of Pokémon Cards.
Compare the two fractions.
2/5 ? 3/4
2/5<3/4
There are two eggs on the counter. The large egg weighs 56 grams and the small egg weighs 47 grams. How much heavier is the large egg?
56-47=9 grams
Find the area of the rectangle that has a length of 12 inches and width of 11 inches
11x12=132
132 square inches
Find the unknown number.
63÷?=7
7 X ?=63
?=9
316-77=239.
Which comparisons is true?
A. 1/3 = 3/4
B. 2/4 = 1/2
C. 5/6 = 6/6
B 2/4=1/2
The storage tank holds 400 liters of water when full.
During the first 3 days in January after the tank was filled, 214 liters of water were used on the farm.
What is the amount of water, in liters, that remains in the tank after those 3 days?
400-214=186 liters of water
Which two statements can be represented by the expression 10×2
A. A teacher puts 10 pencils at each of 2 tables
B. Lilly buys 2 crayons and 10 highlighters
C. There are 10 rows of flowers. There are 2 flowers in each row.
D. There are 10 dogs in the field. Then, 2 more dogs join them.
E. Marie shares her 10 cookies with 2 friends
A teacher puts 10 pencils at each of 2 tables.
C. There are 10 rows of flowers. There are 2 flowers in each row.
Which two statements can be represented by the expression 24÷6?
A. Mrs. Raff makes 24 cookies. She gives Mrs. Alfonso 6 cookies.
B. Mrs. O'Hare has 24 pieces of candy. She shares the candy with 6 students.
C. Ms. Corma has 24 dollars. She spends 6 dollars at the mall.
D. Ms. Sullivan creates 24 bins for her STEM class. She puts 6 rulers in each bin.
E. Ms. Young has 24 cookies. She splits her cookies into 6 piles.
B. Mrs. O'Hare has 24 pieces of candy. She shares the candy with 6 students.
E. Ms. Young has 24 cookies. She splits her cookies into 6 piles.
Devin goes to the store and buys baseballs and footballs. He spends a total of 58 dollars.
How much does each baseball cost? Show your work or explain your answer.
To find the money spent on the baseballs, I multiplied the number of footballs by $7. I then subtracted that number from $58. The remaining amount is spent on baseballs. Since there are 6 sections, I divide $30 by 6. So the cost of each baseball is $5.
or
4x7=28 dollars.
58-28=30 dollars.
30/6=5 dollars. Each baseball costs 5 dollars.
1/2<?
Select the three fractions that make this comparison true.
A. 1/4
B. 3/4
C. 5/6
D. 1/8
E. 2/3
B, C, E
Samantha is baking cookies for a school bake sale. She uses the following different bags of flour:
The first bag has 500 grams of flour.
The second bag has 75 grams.
She uses 268 grams of flour to make the cookies.
How much flour does Samantha have left after baking the cookies?
She had: 500+75 = 575 grams
Flour left: 575 - 268= 307 grams