A printer can print 240 pages in 8 minutes. How many pages does it print per minute?
What is 30 pages per minute?
Solve:
3 = b
------ ------
4 12
What is b = 9?
Is the graph proportional? Explain.
Yes, it has a straight line that starts at the origin.
What is the constant of proportionality in miles per hour?
What is 65?
Which variable is used to represent the constant of proportionality?
What is k?
A car travels 150 miles in 5 hours. How many miles does the car travel per hour?
What is 50 miles per hour?
Is the table proportional? Explain.
Yes, it has the same unit rate of $2.65.
Is the graph proportional?
No, it does not start at the origin.
What is the constant of proportionality (k) in the equation: y = 2x
What is 2?
What does the point represent in the graph?
What is 5 tickets cost $40?
It is $39.96 for 4 pizzas. How much is it per pizza?
It cost $9.99 for 1 pizza
Is the table proportional? Explain.
No, they do not have the same unit rate.
What is the unit rate for the following proportional graph?
$20 per ticket
A jogger runs 33 miles in 5.5 hours. What is the constant of proportionality?
Let x represent hours
Let y represent miles
What is the ratio used to calculate the constant of proportionality?
What is y
---
x
Recipe 1: 3 cups of flour to make 12 pancakes.
Recipe 2: 4 cups of flour to make 8 pancakes.
Which recipe uses less flour per pancake?
What is recipe 1?
Solve:
m = 7.5
---- -----
4 10
What is m = 3?
What does the point (3, 60) represent?
What is 3 concert tickets cost $60?
A baker makes cakes at a constant rate. They make 12 cakes in 3 hours. Write an equation in the form y=kx to represent this situation.
Let x represent hours
Let y represent cakes
What is y=4x?
A runner jogs 3/4 of a mile in 12 minutes. How many minutes will it take them to run one mile?
What is 16 minutes?
Store #1 sells 5 pounds of apples for $4. Store #2 sells 4 pounds of apples for $2. Which store sells apples at a better price per pound?
What is store #2?
Marcus can type 90 words in 3 minutes. How many words will he type in 7 minutes?
What is 210 words?
What is the admission cost for 1 student?
What is 2 dollars?
The market sells apples at a constant price. If 10 apples cost $25, how much will 12 apples cost?
Let x represent apples
Let y represent the price
What is $30
Write an equation to represent the relationship shown in the graph:
What is y = 2x?