Proportions
Writing Ratios
Equivalent Ratios
Rates
Unit Rates
1

150 seats in 25 rows = ______ seats in 30 rows

180 seats

1

In a basket, there are 3 oranges, 5 bananas and 1 apple. What is the ratio of oranges to apples?

3 oranges to 1 apple

1

Are these ratios equivalent? 4:1 and 28:7

Yes, they are equivalent. You multiply both numbers by 7 to get the second ratio.

1

Sarah can do 14 jumping jacks in 30 sec.  At that rate, how many jumping jacks can she do in 120 sec?

56 jumping jacks.

1

Maiya can solve 8 math problems in 48 mins. How long does it take her to solve 1 problem?

Maiya takes 6 mins per math problem.

2

25 pages in 5 days = ______ pages in 6 days

30 pages

2

In A7, there are 23 students. 10 of them are girls and 13 are boys. What is the ratio of all students to girls?

23 students to 10 girls

2

Are these ratios equivalent? 5:9 and 35:20

No, they are not equivalent. You can multiply 5 by 7 to get 35, but if you multiply 9 by 7, you get 63, not 20.

2

Jase completes a game of Among Us in 10 mins. At that same rate, how many games will he complete in 1 hour?

6 games

2

Wayne can run 20 feet in 5 seconds. How far does he run per second?

Wayne runs 4 feet per second.

3

260 calls in 13 hours = ______ calls in 20 hours

400 calls

3

In a fish tank, there are 26 fish. 13 of the fish are goldfish, 9 of the fish are angelfish, and 4 of the fish are pufferfish. What does this ratio show? 9:26

9 angelfish to 26 fish total

3

Fill in the blank to make these ratios equivalent. ____:12 and 6:36

2

3

The flag football team won 2 out of 3 games.  If they continue this rate, and have 15 games total, how many games would you predict that they will win?

10 games

3

Target sells a bag of 8 apples for $2.96. What is the price per apple?

The unit price is $0.37 per apple

4

110 miles in 11 hours = ______ miles in 5 days

1,200 miles

4

In his bucket, Antonio has 3 pencils, 5 black pens and 12 colored pens. What is the ratio of black pens to all writing utensils in Antonio's bucket?

5 black pens to 20 total writing utensils

4

At August Ahrens, the ratio of basketballs to baseballs must be 2:5. If Ms. Hosaka buys 10 new baseballs, how many new basketballs must she also buy?

Ms. Hosaka needs to also buy 4 new basketballs

4

On Monday, Janelle earned $16 for two hours of babysitting.  Getting paid the same rate, she earned $48 on Saturday.  How many hours did Janelle babysit on Saturday?

6 hours

4

Ayden can make 3 baskets in 22.2 mins. How long does it take him per basket?

Ayden can make 1 basket every 7.4 mins

5

The money used in Jordan is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.

They would receive $33.

5

Samantha was happy to find that in her report card, she got all ME's and MP's. Out of all 19 grades, she got 7 ME's. What is the ratio of MP's to ME's?

12 MP's to 7 ME's

5

In a box of doughnuts, the ratio of glazed doughnuts to chocolate doughnuts is 4:6. If there are 18 glazed doughnuts, how many chocolate doughnuts are there?

There are 27 chocolate doughnuts.

5

Kelsy runs 4 miles in 40 mins.  Izzamarie runs 3 miles in 36 mins.  Who runs faster?  

Kelsy. Kelsy runs 1 mile in 10 mins where Izzamarie runs 1 mile in 12 mins.

5

McDonald's has a special going on. They are selling 4 McDoubles for $3.52. How much will it cost for 9 McDoubles? 

It will cost $7.92 for 9 McDoubles.

M
e
n
u