Simplify the fraction 18/24.
3/4
If you add up all the angles in a triangle, how many total degrees do you get?
180
Evaluate the expression: 3(x + 2) when x = 4.
18
A grocery store sells 5 pounds of apples for $7.50. What is the cost per pound?
$1.50
Matt conducts a survey to see how well his classmates can see the board. He asks the three students sitting closest to him. Is this a representative sample? Explain your answer.
No, because Matt used convenience sampling. The three students sitting closest to him are probably all about the same distance from the board.
Convert 0.75 to a fraction.
3/4
Draw and label an obtuse scalene triangle.
- One angle greater than 90 degrees
- Three different side lengths
- The longest side is opposite the obtuse angle.
What is the value of y if 2y + 6 = 18?
y = 6
Are the ratios 2:3 and 6:9 equivalent? Explain your answer.
Yes, because 2 x 3 = 6, and 3 x 3 = 9.
You are going to roll a six-sided die twice. What is the probability you roll a 3 both times? (Write your answer as a fraction.)
1/36
Find 25% of 80.
20
Find the area of a rectangle with length 8 cm and width 3.5 cm.
28 cm²
Write an equivalent expression for 2x - 4.
2(x - 2)
A recipe calls for 4 cups of sugar for 10 servings. How much sugar for 25 servings?
Emily deposits $2,000 into a savings account that earns 3.2% simple interest per year. How much interest will she earn in 8 years?
$512
Add 3/4 and 5/8. Give your answer in simplest form.
1 and 3/8
Three wooden beams have lengths of 3 meters, 5 meters, and 7 meters. Can these beams form a triangle? Explain your answer.
Yes, because these lengths satisfy the Triangle Inequality Theorem.
3 + 5 > 7
3 + 7 > 5
5 + 7 > 3
Simplify: x(2.25 + 1.25 + 0.75)
4.25x
If a map has a scale of 1 inch = 5 miles, how many miles does 3.5 inches represent?
17.5 miles
Dustin earns $9.80 per hour at his job. Last week Dustin worked x hours on Thursday and 6 hours on Saturday.
Write an expression that can be used to calculate Dustin’s earnings on these two days.
9.8x + (9.8)(6)
One batch of cookies requires 2 and 1/4 cups of flour. How much flour do you need 3 batches?
6 and 3/4 cups
Find the surface area of a rectangular prism with a length of 3 yd, width of 7 yd, and height of 13 yd.
302 yd2
Solve: -3(x - 2) > 9
x < -1
12 pencils cost $3. How much for 30 pencils?
$7.50
A rectangular garden is 12 ft × 7 ft. If fence costs $2 per foot, how much would it cost to put fence around the garden?
$76