Which is the better buy?
6 gatorade for $12.00
12 gatorade for $18.00
12 gatorade for $18.00
You are paid $5/hr for 8 hours. How much do you make?
$40
$400
NOT a rate
Molly sells 4 bracelets for $13. How much is it for 1 bracelet?
$3.25
Which is the better buy?
4 Mac & Cheese for $3.91
9 Mac & Cheese for $9.97
4 Mac & Cheese for $3.91
You are paid $12.50/hr for 3 hours. How much do you make?
$37.50
$15 for 5 apples
Rate
$24.80
Which is the better buy?
52 oz of Lemonade for $2.49
84 oz of Lemonade for $4.89
52 oz of Lemonade for $2.49
You are paid $120/day for a 5 day workweek. How much do you make in a workweek?
$600
60km/hr
Rate
You pay $70/month for a cellphone plan. How much do you pay in 5 months?
$350
Which is the better buy?
2 pack of soap for $3.47
8 pack of soap for $10.99
8 pack of soap for $10.99
You made $17.50/hr. There are 8 hours in a workday. How much do you make for 2 workdays?
$280
370km
NOT a rate
A box of 15 cookies cost $30.00. How much would 8 cookies cost?
$16.00