Fraction Operations
Decimal Operations
Ratios
Algebraic Expressions
Unit Rates
100

Whats the answer to this in simplest form.

6 1/2 x  3 1/7

 20 3/7

100

Multiply.

1437.24 divided by 13.2

Hint: remember place value. x 10, x 100, x 1000

108.881

100

Jack and Ally have 6 apples and 7 oranges. For the ratio Jack put 6 to 7, and Ally put 6:7. Who has the correct Ratio.

They both have the correct ratio.

100

What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.

2y+ 6 + 3q2

Variable- y and q2

Constant- 6

Coefficient- 2 and 3

Terms- 2y, 6, 3q2


100

Bakery                                            Super Market

$10.00= 12 cupcakes                $7.00= 10 cupcakes

                    Which is a better deal.                                          

 The Super Market has a better deal with $0.70 per cupcake.

200

Multiply and put in in Mixed Number form.

4 3/7 x 1 3/8

6 5/56

200

Multiply.

73.24 x 5.1


373.524

200

Fill in the blank.

8: 24 = _ : 144

48

200

What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.

3r + 9 + n4

Variable- r and n

Constant- 9

Coefficient- 3 and 1

Terms- 3r, 9, n4

200

        Flee Market                           Toy Store 

 $20.00=4 board games   $12.00 =3 board games

                                  

                    Which is the better deal?

The toy store has a better deal with $4 for each board game. 

300

Subtract.

4 1/8 - 3 5/6

7/24

300

Multiply.

3.24 x 100.6

Hint: Bigger number first

325.944

300

Fill in the blank

12:19  48:_

76

300

What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.

7n+2+k3

Variable- n and k

Coefficient- 7 and 1

Constant- 2

Terms- 7n, 2, k3

300

If you cut 5 fruits every 15 minutes how many fruits are you cutting in one minute?

You would be cutting 1/3 fruits every minute.

400

Multiply and write the answer as a mixed number.

5 20/40 X 4 60/80


Hint: Simplify the fractions in the equations.

 26 1/8

400

Multiply and round to the nearest hundredth 

412.06 X 312.6 

 

Answer 

128809.96

400

The ratio of boys to girl in the sixth grade is 3:5. If there are 20 more girls than boys, how many total students are in the sixth grade?

80 students in the sixth grade

400

What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.

2z3+y+3

Variable- z3 and y

Coefficient-2 and 1

Constant- 3

Terms- 2z3,y, 3

400

Jimmy's Apple Farm               Felix's Apple Picking

$12.00=24 apples                  $24.00=36 apples 


                   Which is the better deal? 


Felix's Apple Picking has the better deal with $1 for 2 apples.                                                  

500

Multiply and put in simplest form.

6 80/120 X 5 5/20  

7/2 is the correct answer  

500

Multiply and round to the nearest thousandth 

1021.013 X 2131.024


The answer is 

2175803.207

500

The ratio of desktops to laptops is 7:4. If there is 91 desktops how much is the total?

There is 143 laptops and desktops all together.

500

What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.

12 +10c

Variable- c

Coefficient- 10

Constant- 12

Terms- 12+10c

500

Krazy Keyboards                           Best Buy        

  $28=2 keyboards                   $32=4 keyboards 


                     Who has the better deal?       

Best Buy has a better deal with $8 a keyboard.

M
e
n
u