Rates
Word Problems
Unit Rates
Better Buy
D=RT
100
At Bonnie’s Bakery, 3 bagels cost $2. At this rate, how much will it cost to buy 12 bagels?
What is 8$?
100

Aniah is the star of her basketball team. In the last game, she scored 24 points in 30 minutes. How many points did she score per minute?

What is .8 points per minute?

100
Mr. Petty drove 180 miles in 4 hours. What was his rate of speed (in miles per hour)?
What is 40 mph?
100

What is best

  • 2 liters of Milk at $3.80, or
  • 1.5 liters of Milk at $2.70 ?

So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 1.5 liters at $2.70.

100

If I knew the rate and the distance what would I be looking to solve for? 

Time

200
Denis took 7 hours to read a biography that had 210 pages. How long will it take him to read 630 pages?
What is 21 hours?
200
Turkey costs $6 per pound. How much will it cost to buy 1.5 pounds of turkey?
What is 9$?
200
Ms. D’Angelo drove 60 miles per hour for 4 hours. How many miles did she drive?
What is 15 mph?
200

What is best

  • 10 pencils for $4.00, or
  • 6 pencils for $2.70 ?

So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 10 pencils for $4.00

200

What does d=rt stand for?

distance=rate X time

300
Kim is the star of her basketball team. In the last game, she scored 24 points in 30 minutes. How many points did she score if the game was 1 hour?
What is 48 points?
300
William read 3 pages in 10 minutes. What is his reading rate, in pages per hour?
What is 18 pages per hour?
300
If it costs $3 for a 6-pack of soda, what is the unit price per can of soda?
What is .5 per can of soda?
300

Your favorite snack, peanut butter pretzels, is available in a 15-ounce size for $4.05. The 32-ounce size sells for $8.32.

The 15-ounce size is $.27 per ounce and the 32-ounce size is $.26 per ounce, 

The 32-ounce size is the better buy. 

300

A car travels 120 miles at the speed of 48 miles per hour. Find the time taken for the journey using the formula d = rt

2.5 hours

400
Mr. Bress’s dog Chuck eats 20 pounds of dog food in 4 weeks. Mr. Bress just bought a giant 50-pound bag of dog food from Costco. If Chuck keeps eating at the same rate, how many weeks will it take for him to eat the whole bag?
What is 10 weeks?
400
A plumber charges $35 to come out to your house, plus $20 per hour that he works. If he comes to your house to fix a leaky shower and works for 2.5 hours, what is the total amount you will have to pay?
What is 85$?
400
Ed drives from Jefferson to Holden, a distance of 250 miles. He then travels onto Paxton which if 50 miles from Holden. If it takes him 5 hours to complete the entire trip, how fast is he traveling if he is traveling at constant speed?
What is 60 mph?
400

You’re getting thirsty! You can buy a six-pack of 16-ounce cans of juice for $5.76 or the 64-ounce bottle for $2.56.

The six-pack of 16-ounce cans is a total of 96 ounces. $5.76/96 = $.06 per ounce. The 64-ounce bottle costs $2.56. $2.56/64 = $.04 per ounce, 

The 64-ounce bottle is the better buy.

400

A bus travels for 3.5 hours at the speed of 48 miles per hour. Find the distance traveled using the formula d = rt.

168 miles

500
Norma averages 12 points per game, and Anton averages 14 points per game. If Norma plays 10 games and Anton plays 15 games, who will score more points? How many more points?
Anton will score 90 points more than Norma.
500
Lucas is the running back for his football team. In the first half of his last game, he ran the ball 8 times and averaged 4.8 yards per carry. In the second half, he ran the ball 11 times and averaged 5.3 yards per carry. What is the total number of yards that he ran during the game?
What is 96.7 yards?
500
Tom jogged from 10:30 a.m. to 12:15 p.m. He traveled a distance of 7 miles. What was his average rate of jogging?
What is 4 miles per hour? 7 miles /1.75 hours = 4 miles per hour
500

Darren’s Discount Motel offers a 27% discounted rate for stays of a week or more. If you stay for eight nights and the usual rate is $125 per night, how much will you pay in total?

The usual rate for 8 nights would be 8 times $125 or $1,000 in total. If Darren offers a 27% discount, the discount would be .27 times $1,000 or $270 in all. 

You would pay $1,000 - $270 or $730 in all.

500

A boat can go 45 miles in 3.75 hours. Find the speed of the boat using the formula d = rt.

12 miles per hour

M
e
n
u