Rick travels 5 miles in 1 hour. How many miles will he travel in 2 hours?
10 miles
If Luke travels 40 miles in 2 hours, what is his speed in Miles per Hour?
20 miles per hour.
60 inches to feet.
5 feet.
Is 10 miles per hour or 12 miles per hour faster?
12 miles per hour
If a new deck of cards costs $15 for 3 packs, how much would 1 pack cost?
$5
If you can read 380 words in 5 minutes, what is your unit rate in Words per Minute?
76 words per minute
240 Minutes into Hours
4 hours.
Who travels slower: a bike going 15 miles in 10 minutes, or a bike going 20 miles in 16 minutes?
20 miles in 16 minutes (1.25 miles per hour)
Karla drives 315 miles in 5 hours. What is her speed in Miles Per Hour?
63 miles per hour.
Marlin travels 15 feet every second. How far would he travel in a minute?
900 feet per minute.
Who makes more money: Someone making $30 an hour, or someone making $240 in an 8 hour shift?
The Same. $30 an hour.
A store sells 5 cupcakes for $22. What is the cost per cupcake?
$4.40
Ashton wants to sell all of her girl scout cookies for $100. Her sales are about $15 per hour. She has 6 hours to get to her goal. Will she make the money she needs? Show all work and explain why/why not.
No - she will only be able to make $90 in 6 hours.
Max's farm harvests 10 cornstalks every 2 minutes. Anita's farm harvests 270 cornstalks every hour. Who's farm is more efficient?
Max's. 5 corn stalks every minute.
Who makes more money: Someone making $20 every 2 minutes, or someone making $550 per hour?
$20 per minute. That equals $600 per hour.
It takes a car 150 seconds to travel 180 meters. What is the speed of the car in meters per second?
1.2 meters per second
Beth can run 3.2 miles in 25 minutes. How many miles can she run in an hour?
7.68 miles
William is selling 25 T-Shirts for $70. For $60 you can get 20 T-Shirts from Morgan. Which offer is the Better Buy?
William, $2.80 per shirt.
Steven works the same amount of hours each day. On Monday, he got paid $89.50 for ten hours. If he works Tuesday and Wednesday, how much money will he make per hour? How much money will he make in total after three days?
$8.95 per hour; $268.50 in total
If one person walks 100 meters in 8 min, and another person walks 1000 meters in an hour, who walks faster?
1000 meters in an hour. 16.67 meters per minute.