Ratio
Solving Proportions
Rate/unit rate
Problem Solving
Vocabulary
100

Simplify 4:12

1:3 or 1/3

100

Solve for a:  a/6 = 6/9

a=4

100

Kylie reads 16 pages in 40 minutes.  What is the unit rate in pages per minute?

Unit Rate .4 pages per minute
100

You can buy a Mathematics book for $150. How many can you buy for $1200? Give the proportion and answer the question.

n = 8 books

100

A Rate with the second term being 1.

unit 

200

The word for the equality between two ratios.

Proportion

200

Are these fractions proportional? 3/14, 9/42

Yes

200

Brenda can deliver 644 newspapers in 7 hours. How many newspapers can Brenda deliver in 9 hours?

828 newspapers in 9 hours

200

If you spend 3 hours each day using your mobile phone, how many hours would you spend using your phone in 15 days? Give the proportion and answer the question

3:1 = n:15

n=45 

45 hours


200

It is the comparison between two or more quantities.

ratio

300

Simplify 6/90

1/15

300

Solve for t:  t/2 = 9/6

t=3

300

Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can Charles type in 13 minutes?

975 wording in 13 minutes

300

Suppose that 20 men can build a house in 6 days. If the number of men 10, how long would it take for them to build the house?

12 days

300

Compares two quantities that have different units of measure.

Rate

400

Are the ratios equivalent? 3 paintings to 16 photographs 6 paintings to 32 photographs

Yes

400

Kelly sold 5 painting in 3 hours.  At this rate how many painting will she sell in 10 hours? 

q=16 2/3 paintings

400

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits can Luke paint in 4 weeks?

52 portraits in 4 weeks

400

A car uses 5 liters of gasoline for a distance of 110 km. At this rate, how many liters of gasoline will the car consume for a distance of 165 km.

7.5 liters of gasoline

400

A comparison of two numbers using division.

Ratio

500

Write as a ratio: 42 pairs of hi-tops out of 56 pairs of sneakers? Simplify

3:4

500

7/p= 8/9

p=7.875

500

Question 1:  Find unit rate:  150 points in 3 minutes


Question 2:  At the market, 8 batteries cost $10. How much do 6 batteries cost? 

50 points per minute


 $7.50  for 6 batteries

500

Helina is helping her mom shine glasses.  She shines 9 glasses in 21 minutes.  What is her unit rate?

2 and 1/3 glasses per minute

500

Ratio that compares two measurements with different units.

Rate

M
e
n
u