A comparison of quantities with like or unlike quantities.
What is a ratio?
The definition of rate.
What is a special type of ratios that compares quantities with UNLIKE units of measure?
Is 1:2 equivalent to 2:4?
Yes
This is ALWAYS my second term (denominator) in a unit rate
What is ONE?
Simplify and express our answer in exponent form:
4-12 X 424
412
Fraction, written and colon
What are the 3 forms ratios have?
The unit rate for $240 for 8 hours
$30/hour
Is 3:4 equivalent to 8:6?
No!
My unit rate is 30 km per 4 hours ... (looking for km per hour)
What is 7.5 km / 1 hour?
Multiply keeping your answer in scientific notation:
(4 X 10-8 ) X (2 X 10-2)
8 X 10-10
Write the ratio for 40 chairs to 10 tables in simplest form.
4:1
What is the unit rate for $30.80 for 14 gallons of gas
$2.20/gal
Is $54/hour the same as $432 for 8 hours?
yes!
Walmart has a sale on soda 3 for $5....what is the unit rate? (dollar PER soda)
$1.66 per soda!
Write the fraction as a decimal. 7/8
0.875
There are 14 boys and 16 girls. What is the ratio of boys to total students in simplest form?
What is 7:15
What is the unit rate for $350 for 15 hours. Round the the appropriate decimal place.
$23.33/hour
Is the ratio 42 boys to 50 students the same as 126 boys to 155 students?
No!
Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?
$17 per pizza
-9 + 8 - 12 + (-2) - 5
-20
Write the ratio 3 gallons to 3 pints in simplest form.
8 pints to 1 pint
What is the unit rate for 725.4 gallons of water in 3.1 hours?
234 gallons/hour
Is $12/162 pencils equivalent to $36/486 pencils?
YES!
Which is the better deal? $4.20 for 12 ounces or $$7.20 for 20 ounces?
$4.20 for 12 ounces
3(12 - 4) + 12 - 3(12+1)
-3