6/ 75.06
12.51
Which one is a better deal?
12 cans : $4 or 8 cans: $2
8 cans : $2
What are the equivalent ratio of 3:11
6:22 or 9:33
Samuel reads an average of 4 books every 6 weeks. Find the unit rate.
2/3 books per week or 1 1/2 weeks per book
What the definition of RATIO?
A comparison between two quantities
4,896 / 6
819
Number tiles marked 0-9 are placed on the table. What is the ratio of number tiles with a value less than 2 to the total number tiles?
2:10 or 1:5
Are these ratios equivalent to each other?
12/4 and 6/3
Not Equivalent
Cassie went for a jog and ran 4 miles in 28 minutes. Find the unit rate
1/7 miles per minutes or 7 minutes per miles
What is the definition of DENOMINATOR?
The bottom number in a fraction
4.56 / 12
0.38
Simplify the ratio
35 chicken : 20 pigs
7:4
what is the scale factor of 2/5?
8/20
A store sells 3 water bottle stickers for $5. Find the unit rate.
1 2/3 stickers per dollar or 0.60 per stickers
What is the definition of RATIO TABLES?
A table that shows equivalent ratios
3,230 / 95
34
Luke needs to take 1 ounce of cough medicine each day. About how many milliliters of cough medicine will Luke take after 7 days? (1 ounce = 29.6 milliliters)
207.2
Find the equivalent ratio.
6:10
3:5 or 12:20
Anna read a 403-page book in 13 hours. At this rate, how long will it take her to read 248 page
8 hours
What is the definition of UNIT RATE?
A ratio with a denominator of 1
A product at the grocery store is priced at $12.84 for 6 ounces. What is the cost per ounces?
$2.14 per oz
At the ice cream shop, there are 11 shakes sold for every 6 malts. What is the ratio of malts to shakes?
6:11
Jamal say that 18:12 and 3:4 are not equivalent ratios. Margie says they are equivalent ratios. Who is correct?
Jamal
4 students earned 56 dollars total. Find the unit rate
14 students per dollar
What is the definition of Quantity?
An amount that can be measured