Unit Rate
Rate
Compare the Rate
Random
Challenge
100

George drives 150 miles in 3 hours. How many miles does he drive per hour?

50 miles per hour

100

What is the rate of 

200 miles : 6 gallons 

33.33 miles per gallon

100

Susan is going to the farmers market. The market has vendors that sell food and fruit. At vendor A, four watermelons costs $9.46. At vendor B, three watermelons cost $8.43. Which vendor has the better buy?

Vendor A is the better buy.

Reason:

Vendor A's watermelons cost $2.37 each

Vendor B's watermelons cost$3.81 each

100

What is the unit rate?

The unit rate represents "how much for one" or the value of the ratio

100

What does 6/16 dollars per coke mean?

For every $6 I spend, I can get 16 bottles of coke

200

4 pounds of grapes cost $11.52. How much does each pound of grapes cost?

It costs $2.88 per pound of grapes

200

A diver is 126 feet under the water. He can safely ascend back to the surface at a rate of 21 feet per minute. How long will it take him to reach the surface?

6 minutes

200

Latasha scored 4 goals in a 6 game tournament at the start of the season. Her friend scored 7 goals in a 12 game tournament. Who scored more goals per game? 

4 out of 6 versus 7 out of 12

4/6 vs 7/12

.67 vs .58

Latasha scored more goals per game than her friend.

200

Name 2 different strategies to solve for a missing rate:

Table, graph, double number line, equation, equivalent ratios

200

Find the volume of a rectangular prism that has a height of 14 cm, a width of 23 cm and a length of 54 cm.

V=L x W x H

17,388 cm3

300

It takes 1 1/2 cups of brown sugar to make 24 cookie bars. How many bars can you make with one cup of brown sugar?


How many bars with one cup of brown sugar?

**? Bars per 1 cup of brown sugar

24 bars per 1 1/2 cups

16 bars per 1 cup

300

There are 420 mg of sodium in 12 Takis. How many mg of sodium are there for 20 Takis?

420 mg per 12 Takis

35 mg per Taki

35 x 20= 700 mg in 20 Takis

300

In NYC, over a period of 6 hours, 4 inches of snow accumulated on the ground. In Chicago, over a period of 9 hours, 7 inches of snow accumulated on the ground. Which city has more inches of snow per hour?

4 inches per 6 hours=.67in/hour

7 inches per 9 hours=.78in/hr

Chicago had a higher rate of inches per hour than NYC.

300

What operation do we use when we have to find unit rate?

Divison

300

I write about 12 emails per day during a five day work week. My boss wants me to change my rate and start writing 130 emails every week. How many emails does my boss want me to starting writing now?

26 emails per day

400

Julie makes 6 1/2 bracelets in 2 hours. How many bracelets does she make each hour?

3 1/4 bracelets

400

There are 62.5 grams of sugar in 2.5 cups of chocolate milk . How many grams of sugar are there in 4 cups of chocolate milk?

62.5 g per 2.5 cups

25 g per cup

25g x 4cups=100 g in 4 cups

400

A cookie recipe calls for 4 eggs for every 1 1/2 pound of flour you use. A brownie recipe calls for 6 eggs for every 1 2/3 pound of flour you use. Which recipe requires more eggs per flour used?

cookie--4 eggs per 1.5 pounds of flour=2.67 eggs per pound of flour

brownie--6 eggs per 1 2/3 pounds of flour=3.6 eggs per pound of flour

Brownie used more eggs per flour.

400

What is 20 % of 430? 

86

400

Molly can run 8 miles in 45 minutes. Her coach wants her to run 8 miles in 35 minutes. How much faster will Molly be running once she can keep up that rate?

Her rate will be approximately .04 miles per minute faster.

8 miles in 45 minutes=.18 miles per minute 

8 miles in 35 minutes=.22 miles per minute

500

Jeremy runs 3 1/2 miles in 32 minutes. How long does it take him to run 1 mile?

How long does it take to run 1 mile?

? minutes per 1 mile

32 minutes per 3 1/2 miles

9.14 minutes per 1 mile

500

Nathan paid $56.25 for 75 cans of juice. If he were to buy 3 at the same price, how much would he have to pay?

$56.25 per 75 cans

$.75 per can

$.75 x 3 cans = $2.25 for 3 cans

500

Jenny peddled her bike 11 miles in 45 minutes. Kaylen peddled her bike 13 miles in 60 minutes. Who traveled at the faster rate?  

11 miles in 45 minutes=.24 miles per minute

13 miles in 60 minutes=.22 miles per minute

Kaylen traveled at a faster rate.

500

Find the volume of a rectangular prism that has a length of 6 cm, width of 5 cm and height of 9 cm.

V=l x w x h  units3

270 cm3

500

? % of 324 is 81

25%

M
e
n
u