Ratio
Rates and Unit Rates
Proportional Reasoning
100

What is a ratio?

A ratio compares two or more quantities multiplicatively.

100

What is a rate?

Comparison of two quantities with different units

100

A recipe uses 250 g sugar for every 1 kg flour. If you use 4.5 kg flour, how much sugar is needed? Show your thinking.

1125 g

200

There are 24 boys and 16 girls in a basketball program.

a) Boys : Girls =

b) Girls : Total =

a) 24:16 or 3:2

b) 16:60 or 4:15

200

What is a unit rate? Provide an example

Simplified rate to one unit (km/h)

200

A photo is 4 cm wide and 6 cm tall. If the width is enlarged to 10 cm, what is the new height? Show your thinking.

15 cm

300

A hockey team has 9 forwards, 6 defencemen, and 2 goalies.

a) Forwards : Defence = 

b) Forwards : Total = 

c) Defence : Goalies = 

a) 9:6 or 3:2

b) 9:17

c) 6:2 or 3:1

300

A car travels 300 km in 4 hours. What is the unit rate in km/h? Show your thinking.

75 km/hr

300

A deal: 2 kg of oranges cost $3.20. What is the cost for 5 kg? Show your thinking.

$8

400

A glass jar contains 10 red marbles and 6 blue marbles.

  • What is the ratio of red marbles to blue marbles? 

  • What is the ratio of red marbles to all marbles in the jar?

  • What is the difference between these two ratios?

10:6 or 5:3

10:16 or 5:8

The ratio of red marbles to blue marbles is a part-to-part ratio and the ratio of red marbles to all the marbles is a part-to-whole ratio

400

A factory produces 1,200 items in 5 hours.
 a) What is the rate per hour?
 b) What is the rate per minute?

a) 240 items/hour

b) 4 items/minute

400

A video game originally costs $48. It goes on sale for 30% off. What is the sale price? Show your thinking.

$33.60

500

The ratio of cats to dogs is 6 : 4. If there are 50 animals total, how many cats and dogs are there?

30 cats and 20 dogs

500

Staples charges $18 for 12 copies or $24 for 16 copies. What is the better deal? Show your thinking.

Neither is the better deal, they both cost $1.50 per copy.

500

Two cell phone plans:
Plan A: $41 for 3 GB
Plan B: $67 for 5 GB
Which plan gives more data per dollar?

Plan B

M
e
n
u