Is 1:3 equivalent to 2:6?
Yes
What is a unit rate?
A ratio of something compared to 1 of something else.
Which ratio gives more candy per gum?
12 candies : 3 gum
8 candies : 4 gum
First one.
12c:3g is equivalent to 4c:1g
8c:4g is equivalent to 2c:1g.
Is 5:32 equivalent to 15:98?
No.
1:6.4 and 1:6.53
Find the unit rate, in hours, of 15 miles to 5 hours.
3 miles to 1 hour
You are looking to buy a pack of cookies. Box A has 15 cookies for $3. Box B has 20 cookies for $5. Which is the better deal?
Box A is the better deal
Box A- 5 cookies for $1
Box B- 4 cookies for $1
Is 1/4 : 1/5 equivalent to 3/4 : 3/5?
Yes
Find the unit rate, in cups of sugar, or 1/2 cups of vanilla to 1/3 cup of sugar.
3/2 cup of vanilla to 1 cup of sugar
Who can run faster?
Donald can run 9 miles in 3 hours.
Daisy can run 8 miles in 2 hours.
Donald can run faster.
He can run 3 miles in 1 hour while Daisy can run 4 miles in 1 hour.
Is 3/5 : 2/3 equivalent to 2/5 : 1/3
No
You score 84 points in six games. How many points did you score in one game?
14 points in 1 game
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
The detergent for $6.99.
$3.99:25 oz is equivalent to $0.16:1oz
$6.99:90 oz is equivalent to $0.08:1oz - this one is cheaper per ounce
I have 3 pumpkins and 6 apples. Write 3 other equivalent ratios to this ratio.
1:2
2:4
4:8
etc.
You are following a recipe that asks for 1/3 cup of flour to every 1/4 cup of sugar. How many cups of flour are needed for 1 cup of sugar?
4/3 cup of flour for every 1 cup of sugar
Mickey and Minnie are racing around a track. Mickey can go 1/3 of a mile in 1/5 of an hour. Minnie can run 1/5 of a mile in 2/3 of an hour. Who can run faster?
Mickey can
Mickey is 1 mile in 3/5 an hour.
Minnie is 1 mile in 10/3 an hour.