Model Ratios
Writing Equivalent Ratios
Are the ratios equivalent?
Solve Equivalent Ratios
What would Aiden Think?
100

Write a ratio of yellow to red circles:


3/4, 3:4, 3 to 4

100

Write 3 more Equivalent Ratios:

1/4


2/8, 3/12, 4/16

100

Are the Ratios Equivalent?  

Show Evidence and write Yes or No.

2/4 = 3/5

10 = 12

No!

100

Solve for x to make the Ratios Equivalent:

x/5 = 8/10

x = 4

100

Which is the better buy? Name the store and the amount per cookie at the store with the better buy. 

Walmart cookies $5.99 for 15 or Fry's cookies $3.49 for 12?

Fry's cookies are $0.29 per cookie

200

Write a ratio of yellow to red circles:


5/3, 5:3, 5 to 3

200

Write 3 more Equivalent Ratios:

2/9

4/18, 6/27, 8/36

200

Are the Ratios Equivalent?  

Show Evidence and write Yes or No.

5/10 = 3/6

30 = 30

Yes!

200

Solve for x to make the Ratios Equivalent:

3/9 = 9/x

x = 27

200

Which is the better buy? Name the store and the amount per oz with the better buy. 

Swig soda $2.55 for 16 oz or Sodalicious soda for $3.25 for 18 oz?

Swig soda for $0.16 per oz

300

Write a ratio of red to blue circles:


5/6, 5:6, 5 to 6

300

Write 3 more Equivalent Ratios:

9/13

18/26, 27/39, 36/52  

300

Are the Ratios Equivalent?  

Show Evidence and write Yes or No.

8/10 = 16/18

144 = 160 

No!

300

Solve for x to make the Ratios Equivalent:

7/14 = x/42

x = 21

300

Which is the better buy? Name the Pizza place and the amount per inch with the better buy. 

18 inch pizza at Costco for $10 or 14 inch pizza at Little Caesars for $6.99?

Little Caesars at $0.50 per inch

400

Write a ratio of squares to diamonds:


15:20, 15:20, 15 to 20

400

Write 3 more Equivalent Ratios:

12/16

24/32, 36/48, 48/64

400

Are the Ratios Equivalent?  

Show Evidence and write Yes or No.

13/14 = 39/42


546 = 546

Yes!

400

Solve for x to make the Ratios Equivalent:

2/16 = x/80

x = 10

400

Which is the better buy? Name the store and the amount per lb with the better buy. 

Egg's at Costco for $15 for 60 eggs or 12 eggs at Safeway for $3.50?

Costco is cheaper at $0.25 per egg

500

Write a ratio of Blue Circles to all White Shapes:


4/8, 4:8,  4 to 8

500

Will Aiden and Diego win this game?

No

500

There were 7 burritos in the lunch bag. Diego ate two.

How many were left?

There should have been 5

500

What do you have to do to get these 500 points?

Dance an Irish jig

500

Which is the better buy? Name the ice cream place and the amount per oz with the better buy. 

18 oz Blizzard at DQ for $9.50 or 14 oz Hot Fudge Sundae at McDonald's for $5.99?

McDonald's Hot Fudge Sundae is $0.43 per oz

M
e
n
u