Vocabulary
Ratios
Rates
Proportional Rates and Ratios
Misc.
100

Having the same value


ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios

equivalent 

100

Write this as a ratio. 3 ounces of peanuts, 6 ounces cranberries, 2 ounces almonds, 2 ounces raisins

What is the ratio of ounces of peanuts to ounces of almonds?

3:2

3/2

3 to 2


100

How much would ONE class cost (unit rate)?

Cost $90

Number of classes- 5

90/5=

$18 per class

100

5 miles in 3 hours. How far will she go in 9 hours at this rate?

(Hint: write up and down as a fraction, set equal, cross multiply then divide)

5 miles /3 hours = __/ 9 hours

15 miles

100

What type of fish is Nemo? 

Clownfish

200

related to one another (equivalent) 


ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios

proporortional 

200

3 red, 5 yellow, 24 green. Write as a ratio.

What is the ratio of red to the total amount?

3:32

3/32

3 to 32

200

How much would ONE class cost (unit rate)?

Cost $120

Number of classes- 8

120/8=

$15 per class

200

$12 for 48 cans. How much would it cost per 12 cans? 

Set up as a ratio and set equal to one another (cross mulitply then divide)

OR do unit rate, figure out how much per one can it cost and multiply that answer by the 12 cans. 

.25 cents per one can

$3 dollars per 12 cans

200

What was the name of the horse in Disney's Tangled? 

Maximus
300

a comparison of two quantities by division 

(Examples: fraction, symbol :, words, "to")


ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios

ratio

300

Fill in the graph

Cups of Sour cream: 1, 2, 3, 4

Cups of Milk:            4, 8, __, 16

12

300

Write an inequality <  >  =

10/6   compared to    9/6

10/6  >  9/6

because 10>9 

300
2 plants cost $7. How much for 22 plants?


Set up as equivalent ratios (cross multiply then divide)

$77

300

In what country did the 1st Starbucks open that was not in the United States?

China, Indonesia, Brazil, Japan

Japan

400

Ratios that name the same comparison


ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios

equivalent ratios

400

Fill in the table.

Chips: 2, 4, ___, 20

Water: 3, 6, 18, 30

(hint: find unit rate (per one)

3/2=1.5     ; multiply 1.5 by each of the top pieces

12

400

Write an inequality <  >  =


3/4  and 20/24

(hint: find common denominator)



3/4    <    20/24

Common denominator is 24

18/24   <     20/24



400

Which is the better value of price per person?

7 for $54.25

12 for $94.80

(Unit rate: divide then compare which is cheaper)

54.25/7= $7.75 per person

94.80/12= $7.90 per person


7 for 54.25 is the better deal

400

Originally, Amazon only sold what items?

shoes, clothes, books, toys

books

500

A rate in which the second quantity in the comparison is ONE unit (per one)


ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios

unit rate

500

Fill in the table

Nights: 2, 3, 4

Cost:    210, 315, ____

Find unit rate (per one); how much would it cost for one night then multiply by that number. 

420

500

Write an inequality <  >  =


4/5 compared to 24/30 

(hint: find common denominator)

4/5 = 24/30


common denominator is 30

24/30 = 24/30

500
Scale: 2 cm equals 6 meters in real life

If it is 324 meters, how tall is the scale model in cm?


Set up equivalent ratio (cross multiply then divide)

108 cm

500

What do Koala's eat? 

Eucalyptus Leaves

M
e
n
u