Ratios
Unit Rate
Comparing
Equivalent Ratios
Word Problems
100
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
What is 6/8, 6 to 8, 6:8
100

If Mila drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (miles per hour).

What is 25 miles per hour.

100

Which is the better buy?
Option 1 - $40 for 8
Option 2 - $50 for 9

What is Option 1

100
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels
No; since the unit rates $0.50/1 bagel and $0.38/1 bagel, are not the same, the rates are not equivalent.
100
Vanessa earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20.
200

Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.

What is 10:6, 10/6, 10 to 6

switcharoo

200

If Miko types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

What is 40 words per minute

double

200

Dane ran 6 laps in 3 minutes.

Graham ran 9 laps in 4 minutes.  

Who has the faster unit rate?

Who is Dane?

200
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
200

Lanai gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?

What is 15 points.

double

300

Write a ratio equivalent to 10:20

Answers Vary.
300
If 10 bags of hot cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
300

Which is the better buy?
Option 1 - $1.20 for 3 pencils
Option 2 - $5.25 for 15 pencils

What is Option 2?

300
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
300
Jacob reads 8 pages in 6 minutes, so he will read 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
400

If there are 3 dog and 5 cats, what is the ratio of cats to total animals?

What is 5 to 8?

400

Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

switcharoo

400

Jenna walks 23 miles in 5 days.  Alex walks 7 miles in 3 days. Who walks more miles per day?

Who is Jenna?

switcharoo

400
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
400

Christian texts 60 words in 4 minutes, so he will text 45 words in how many minutes?

What is 3 minutes

double

500
What are 2 ways to write an equivalent ratio A) adding B) subtracting C) multiplying D) dividing
What is C and D.
500
A ratio where the bottom number is a 1.
What is unit rate?
500
Which is the best buy?

$6.25 for 7?

$3.20 for 2?

$10 for 8?

$6.25 for 7

500
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6
No the ratios are not equivalent.
500
Students studied 25 hours in total for 2 tests, so in 100 hours how many tests will they study for?
What is 8 tests
M
e
n
u