Write 6 Gryffindors to 8 Slytherins as a ratio in 3 ways.
What is 6/8, 6 to 8, 6:8
If Ms, Hebert drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
What is 25 miles per hour.
What famous saying came out of the TV show Big Bang Theory
Bazinga
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 Rice Crispy Treats; $9 for 24 Rice Crispy Treats?
No; since the unit rates $0.50/1 Rice Crispy Treat and $0.38/1 Rice Crispy Treat, are not the same, the rates are not equivalent.
Kelsey earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20.
Write 10 basketballs to 6 soccer balls as a ratio in the 3 ways.
What is 10:6, 10/6, 10 to 6
If Mrs. Bradley types 120 words per 3 minutes, what is her rate of typing?
What is 40 words per minute
Finish the lyric:
"Im working late ......
Cause Im a singer
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
Quiana gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?
What is 15 points.
What are the 3 ways we write a ratio.
What is as a fraction, with a colon, and with the word "to"
If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much does 1 cost?
What is $0.55
Which country in the world is believed to have the most miles of motorway?
China
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
Lucy reads 8 pages in 6 minutes, so he will read 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
What group is David Beckhams Wife from and what is her name
Spice Girls
Posh Spice
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
Tiffany texts 60 words in 4 minutes, so he will text 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
A mathematical statement that two ratios are equal.
What is a proportion
A ratio where the bottom number is a 1.
What is unit rate?
What colour are most buses in England
Red
Ms. Hebert's students studied 25 hours in total for 2 tests, so in 100 hours how many tests will they study for?
What is 8 tests.