There are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.
4:10 or 2:5
George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
Write 60% as a fraction in simplest form.
3/5
25% of 32
8
A 6 oz juice costs $0.96 and an 8 oz bottle costs $1.12. Which is a better deal?
the 8 oz
Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. It is the ratio of black tiles to white tiles. In simplest form.
1:2
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30 per student
88% expressed as a fraction in simplest form.
22/25
6% of 140
8.4
Mrs. Smith earns $3,400 ever month. She spends 25% of her earnings on rent. How much does she spend on rent?
$850
The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
10 eggs
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per toy
Express 320% as a mixed number in simplest form.
3 1/5
20% of _______ is 163
163
8% of sixth grade students in his school wear glasses. There are 300 students in the sixth grade. How many students in sixth grade wear glasses?
24
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
12 white rabbits
There are 1,332 calories in a bag of Doritos. If there are 9 servings, how many calories are there per serving?
148 calories per serving
Write 35/40 as a percent
87.5%
35% of ________ is 105
300
Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
750 words
There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?
45 mice
If you spend $8.22 on 6 pounds of apples, what is the unit rate per pound?
$1.37 per pound
Write 68/40 as a percent
170%
180% of ________ is 1,710
950
Car A can go 76.8 miles on 3 gallons of gas. Car B can drive 128 miles on 5 gallons of gas. Which car has the better gas mileage.
They are the same.