In a hotdog eating contest, a participant ate fifty hotdogs in three minutes. What is his rate?
50 hotdogs/ 3 minutes
or 3 minutes/ 50 hotdogs?
100 miles on 5 gallons of gas
20 mi / g
1500 jumps / s = ? jumps /min
90,000 jumps / m
x / 15 = 16 / 3
x = 80
Kye is fast typing. He can type eight hundred words in five minutes. What is his typing rate?
800 words/ 5 minutes
or 5 minutes/ 800 words?
$576 for 8 nights at a hotel
$72 / night
621 boxes / min = ? boxes / h
37,260 boxes / h
5 / 2 = 10 / c
c= 4
John sold ten boxes of candy. Max sold twenty three boxes of candy. What is the ratio of candy sold by John when compared to Max?
10: 23
26 miles in 13 hours
2 mi / h
1000 miles/ h = ? miles/ min
16.67 miles/ sec
9 / 10 = x / 18
x = 16.2
To make Yellow Cake I will need three fourths cup of sugar and two eggs. What is the ratio of eggs to sugar?
2 : 3/4
2 to 3/4
$13.50 for 9 gal
$1.50 / gal
You bought two new CDs. You paid a total of $25.00 for both. What is your unit rate?
$12.50 per CD
$12.50/ 1 CD?
r / 17 = 81 / 51
r = 27
Laura love to running. On Monday she ran for her ten laps in thirty minutes. On Tuesday she ran eleven laps in twenty five minutes. What is Laura's ratio for Monday?
1: 3
You bought three pound of cheese at $1.50 per pound. What is the price unit rate?
$1.50/ 1 pound of cheese
One large pizza has twelve slices. How many slices can be shared by six people.
two slices per person
Chris drove 200 mi in 4 h. How many miles is Chris driving per hour?
6.8 h