410 miles in 16 gallons
What is 25.63 miles/gallon
(28/n)=(7/9)
What is 36
A ___________ is a comparison of two quantities by division.
Ratio.
Write the ratios of I's to amount of letters in the word "Mississippi"
What is 4/11
(m/36)=(5/9)
What is 20
Ratios that make the same comparison are __________.
Equivalent ratios.
Write the ratio as a fraction in simplest form: 66 inches to 72 inches
What is 11/12
(7/8)=(42/n)
What is 48
A _____________ is a comparison of two quantities that have different units.
Rate.
(2/k)=(11/4.5)
What is 0.81
_________ are rates in which the second quantity is one.
Unit rates.
Write the ratio as a fraction or whole number in simplest form 30 miles in 5 minutes
What is 6:1
Ethan can buy 4 CDs for $71.96 at CD Express or 9 CDs for $134.55 at Music Rox. Which has the better unit cost? What is the unit cost of the better buy?
Music Rox has the better buy (14.95 per CD).
Do the ratios form proportions? 21 mi/7 hours and 15 mi/ 3 hours
No
(1.2/2.8)=(3/p)
What is 7
A ______________ is a statement that two ratios or rates are equivalent.
Proportion.