Unit Rates
Word Problems
Ratios
Review
Random
100

Find the unit rate.

162 water bottles in 9 cases=

What is 18 water bottles per case?

100

For a store contest, 4 out of every 65 people visit the store will receive a free DVD. If 455 people visit the store, how many DVDs were given away?

What is 28 DVDs?

100

Divide 28 cans of pop into two groups so the ratio is 3 to 4.

What is 12 in the first group and 16 in the second group?

100

How many feet are in 1 yard?

What is 3 feet?

100

The mascot of NRHEG Secondary is...

What are Panthers?

200

Write each rate as a unit rate.

6 bags of potato chips for $36.00

What is $6 per bag?

200

Jade enlarged the photograph at the right to a poster. The size of the poster is 60 inches by 100 inches. Is the ratio of the posters length and width equivalent to the ratio of the photographs length and width?

The photograph is 3 inches by 5 inches. 

What is yes, they are equivalent fractions?

200

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent.

12 minutes to drive 30 laps; 48 minute to drive 120 laps.

What is yes they are equivalent?

200

Simplify 20 cats to 30 dogs.

What is 2 cats to 3 dogs?

200

What is Mr. Ferber's favorite sports team?

The Minnesota Vikings

300

Central Subs made 27 sandwiches using 12 pounds of turkey. How much turkey was used per sandwich?

What is 4/9 pound of turkey per sandwhich. 

300

Patrick Mahomes wants to throw a party. He needs $350 for food and $50 for gifts and decorations. He has saved $125. If he can save $25 each week, in how many weeks will he have enough money?

What is 11 weeks?

300

A pet store sold the animals listed in the table in one week. Write the ratio of cats to pets sold that week. Then explain its meaning?

Birds-10 sold

Dogs-14 sold

Cats-8 sold

What is 1 to 4? What is 1 out of every 4 pets sold were cats?

300
Simplify 18 computers to 40 phones.

What is 9 computers to 20 phones?

300

What sport does Mr. Larson coach?

What is Wrestling?

400

PewDiePie's cousin pledged $12 for a charity walk. If PewDiePie walked 3 miles, how much did his cousin pay per mile?

What is $4 per mile?

400

Theo bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes.

What is $0.50 for 1 juice box?

400

On a bike trip across the United States, Rodney notes that he covers about 190 miles every 4 days. If he continues at this rate, use a ratio proportion to determine about how many miles he could bike in 6 days?

What is 285 miles?

400

48 feet is equal to how many yards?

***3 Feet is 1 Yard

What is 16 yards?

400

What drink does Mr. Strina usually have in the morning?

What is Gatorade?

500

The Shanghai Maglev Train is one of the fastest trains in the world, traveling about 2,144 miles in 8 hours. How many miles dies it travel in one hour?

What is 268 miles per hour?

500

One lap of the school running track is 440 yards. How many feet is one lap? Two miles is equivalent to how many laps?

***5,280 feet =1 mile

***3 feet=1 yard

What is 1,320 feet?

What is 2 miles is 8 Laps?

500

Before leaving to visit Mexico, Peter Parker traded 270 American dollars and received 3,000 American pesos. When he returned from Mexico, he had 100 pesos left. How much will he receive when he exchanges these pesos for dollars?

What is $9?

500

9lb is how many ounces?

Remember 1 pound is equal to 16 ounces.

What is 144 ounces?

500

How is Mr. Strina's class going to do on the Math Test tomorrow?

What is knock it out of the ball park?

What is Ace it?

What is fantastic?

What is great?

M
e
n
u