What is the unit rate (per 1) for a recipe that uses 3 apples for every 6 muffins?
2 muffins per apple or .5 apples per muffin
Draw or describe a double number line to show the ratio 3:4. Label the parts for each quantity.
See Board
If 5 pencils cost $10, what is the unit price per pencil?
$.50 per pencil
A 12-ounce bag of nuts costs $6. What is the unit price per ounce?
$0.50 per ounce
Express the ratio “18 students to 6 teachers” in simplest form.
3 students per teacher
Make a table of equivalent ratios for the ratio 2:5 for the first five multiples.
(2:5)
(4:10)
(6:15)
(8,20)
(10,25)
Use a double number line to represent the ratio 2:3. Find the value corresponding to 8 for the first quantity.
See Board
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
50 miles in 1 hour
Which is the better buy: 16 oz for $4.80 or 24 oz for $7.20?
They are the same.
Cover the ratio 3:8 to a unit rate and write it as a fraction and a decimal.
.375 to 1
If 7 books cost $21, how many books can you buy for $63? Show your work.
21 books
Given the table below, find the missing entry using equivalent ratios.
2 4 6
5 15
10
It takes 9 workers 6 days to build a fence. At the same rate, how many days would it take 3 workers?
2 days
A cyclist travels 45 miles in 1.5 hours. What is the average speed in miles per hour?
30 miles per hour
a: 10 = 6:15. What is a?
a=4
Fill in the missing value 4:9 is equal to x: 27.
12
Write an equation that represents the ratio 7:2 and use it to find the value paired with 14.
2 x 2 = 4
A landscaper mows 4 lawns in 2.5 hours. What is the rate in lawns per hour AND hour per lawn?
1.6 lawns per hour and .625 hour per lawn
A recipe serves 4 and uses 2 cups of sugar. What is the unit amount of sugar per serving? If you need to serve 10, how much sugar is needed?
5 cups of sugar
A runner maintains a constant speed and runs 2.4 kilometers in 12 minutes. What is the speed in kilometers per minute and kilometers per hour?
.2 km per minute
12 km per hour
A machine makes 12 widgets in 8 minutes. Create a table showing minutes vs. widgets for 0, 4, 8, 12, and 16 minutes. Then, tell us how many widgets are made in 30 minutes.
1.5 widgets per minute
0:0
4 mins:6 widgets
8 mins:12 widgets
12 mins:18 widgets
16 mins: 24 widgets
30 mins: 45 widgets
A coordinate table shows (1,2), (2,4), (3, ?). Use the pattern of equivalent ratios to find the missing y-value and explain your reasoning.
(3,6)
A factory produces 360 toys in 8 hours. Find the unit rate (to the nearest tenth) and explain how to use that to find how many toys in 1.5 hours.
45 toys in 1 hour
22.5 toys in 30 minutes
67.5 toys in 1.5 hours
Two store options: Store A- sells 5 lb of rice for $7.50. Store B- sells 12 lb for $18. Which store offers the lower unit price per pound?
They are equal.
A school’s fundraiser raised $540 by selling raffle tickets priced the same. If they sold tickets in the ratio students: adults, which is 5:3, and students bought 300 tickets, find how many adult tickets were sold and the ticket price.
180 adult tickets
540 divided by 480 = $1.13 per ticket