The amount or rate for one of something.
What is a unit rate?
Is 3:4 equivalent to 6:8? How do you know?
Yes. 3:4 can be multiplied by 2 to get to 6:8.
15 boys and 16 girls took part in the basketball competition. What is the ratio of number of girls to number of boys who participate in the competition?
15:16
1:2
A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?
48 feet per second
The cost/price for one item.
What is a unit price?
Is 5:15 eqivalent to 1:3? How do you know?
Yes. 5:15 can be divided by 5 to get 1:3.
KEA has two choices for the end of the year field trip. 226 students vote for the water park and 102 students vote for a college tour. What is the ratio of water park votes to total votes?
226:328
Simplify 27:9
3:1
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
14 points per game
How much for one.
What is per?
Is 21:28 equivalent to 3:7? How do you know?
No. In order to scale from 21 to 3, you must divide by 7. If you divide 28 by 7, you get 4, not 7. Thereforew, they are not equivalent.
14 students were working on IXL, while 12 students were completing the lesson with Ms. Simien. What is the ratio of students completing the lesson to students working on IXL?
12:14
Simplify 24:64
3:8
One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?
Five bags for $10
Order
What matters when writing ratios?
Give a ratio equivalent to 5:10.
Answers vary
20 students ate pizza for lunch, 15 students ate spaghetti for lunch, and 12 students didn't eat at all. What is the ratio of students who ate lunch to students who didn't eat lunch?
35:12
Simplify 55:66
5:6
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
$6.99 for 90 fl. oz.
The relationship between one or more quantities.
What is a ratio?
Give a ratio equivalent to 72:64
Answers vary
The computer cart has 28 chromebooks, 14 chromebooks are fully charged, 12 chromebooks have half battery life, and 2 chromebooks are dead. What is the ratio of fully charged chromebooks to total chromebooks, in simplest form?
1:2
Simplify 108:144
9:12
A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?
16 oz for 79 cents