Reduce the Ratio Fully
Words about Ratios
Percents
Unit Price
Unit Rates
100

10:5

2:1

100

A ratio is a number __________

Relationship
100

What is 0% of 187?

0

100

You spent $30 on a six pack of toys. What is the unit cost?

$5 per toy

100

Michaela can finish 6 DeltaMath problems every 2 minutes. What is her unit rate?

3 problems per minute

200

8:24

1:3

200

A unit ratio always has ____________

1 on the bottom

200

What is 40% of 30?

12

200

Kassidy bought 2 lbs of double buble for 24$. What is her unit price?

12 $/lb

200

Maddy can catch 24 fish over a long 6 hour day of spear fishing. What is her unit rate?

4 fish per hour

300
33:55

3:5

300

Percent literally translates to 

divided by 100

or 

over 100

300

25% of what number is 20?

80

300

Abby bought a 4 pack of hoodies. It cost her $48. What is the unit cost for the hoodies?

$12 for each hoodie 

300

Sal can make 56 sandwiches in 8 minutes. What is his unit rate?

7 sandwiches per minute

400

125:25

5:1

400
What does mpg mean and what kind of ratio is it?

Miles per gallon and it is a unit rate

400

75% of what number is 84?

112

400

Vivian bought cheesesticks from costco. The pack costs 25.75 and contains 25 ounces of cheesticks. What is thier price per ounce?

$1.03 per ounce

400

Daimian can mine 225 obsidien blocks in minecraft with 5 diamond pickaxes. What is his unit rate in blocks per pickaxe?

45 b/p

500

522:81

58:9

500

How many soldgiers was a Roman centurian in charge of?

100

500

15% of a number is 24 and 10% of that same number is 16. What is 50% of that nubmber?

80

500

There is a house for sale on Pennock street in Solvay that costs 150,000 dollars. It has 1200 square feet. Wjhat is its unit cost?

125 $/sqft

500

Sound can travel 4116 meters in only 12 seconds. How fast is the speed of sound as a unit rate?

343 mps

M
e
n
u