If Kate drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour
Pippa earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20
If Wills types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
Harry gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
Charles reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
Camilla texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1
Mrs. Strand's students study 25 hours for 2 tests, and study 100 hours for how many tests?
What is 8 tests.