If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
25 miles per hour
2/3 and 4/6
Yes, proportional! 12=12
Solve for x (use butterfly)
x/6 = 6/9
x=4
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
$20
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing? (words per minute)
40 words per minute
Are 1/6 and 2/7 proportional?
Not Proportional! 7 does not equal 12
Solve for x (use butterfly)
x/2 = 9/6
x=3
Mrs. Fox scores 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?
15 points
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does one cost?
$0.35
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes proportional! 72=72
Solve for x (use butterfly)
x/6 = 8/12
x=4
If Santa reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
3 minutes
Which is the better deal:
$20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
Are 5/10 and 4/8 proportional?
Yes proportional! 40=40
Solve for x (use butterfly)
6/10 = 18/x
x=30
If sixth graders text 60 words in 4 minutes, then they text 45 words in how many minutes?
3 minutes
What is another vocab term that means the same thing as proportional?
equivalent
What is a unit rate?
a ratio compared to one
12/20 and 3/10
Not proportional! 120 does not equal 60
Solve for x (use butterfly)
3/8 = 15/x
x=40
If Mrs. Fox's students study 25 hours for 2 tests, they would study 100 hours for how many tests?
8 tests