Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Solving Proportions
Word Problems
100

Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.

6/8 = 3/4, 6 to 8 = 3 to 4, 6:8 = 3:4

100

If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate/speed? (miles per hour)?

25 miles per hour

100
2/3 and 4/6
Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12
100

5/6 = ?/12

10

100

Anna earns $12 in 3 hours. At this rate, how much does she make in 5 hours?

$20

200

Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.

10:6 = 5:3, 10/6 = 5/3, 10 to 6= 5 to 3

200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

40 words per minute

200
Are 1/6 and 2/7 proportional?
Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12
200

?/2 = 9/6

3

200

Ramon gets 10 points in 4 games. At this rate, how many points does he get in 6 games?

15 points

300

What are the 3 ways we write a ratio.

As a fraction, with a colon, and with the word "to"

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?

$0.35

300
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72
300

?/6 = 8/12

4

300

Henry reads 8 pages in 6 minutes.  At this rate if he reads 4 pages in how many minutes will it take?

3 minutes

400

There are 5 dogs and 3 cats at the vet.  What is the ratio of dogs to total animals?

5:8

400

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400
Are 5/10 and 4/8 proportional?
Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40
400

6/10 = 18/x

30

400

Julia texts 60 words in 4 minutes.  At this rate, if she texts 45 words how many minutes will it take?

3 minutes

500

Our class has two teachers and 32 students.  What is the ratio of students per teacher? 

16:1

500

A special ratio that describes the amount per item is called a _____________

a unit rate or unit price

500
12/20 and 3/10
Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60
500

3/8 = ?/12

4.5

500

The 6th grade students study 25 hours for 2 tests.  At this rate, if the students need to study for 8 tests, how many minutes will it take? 

100 minutes 

M
e
n
u