There are 32 customers in 4 checkout lanes at the supermarket. How many costumers per each lane?
32÷4 = 8 customers per lane
40 centimeters of snow in 20 hours. Whats the ratio of centimeters to hours?
40/20, 40:20, 40 to 20
A store had 3 packs of paper for $4.98. How much would it cost if you were to buy a pack?
$1.66
216 cherry pieces in 6 bags of candy. What's the ratio of bags to cherry?
6:216
At the baseball stadium, the price for popcorn is $14.70 for 5 bags. If you wanted to buy a bag of popcorn, how much would it cost?
14.70÷5 = $2.94
Round 0.75 to the tenths place
0.8 or 0.80
92 dollars for 46 TV channels. What's the ratio of channels to dollars?
46 to 92
At the store beef jerky was $41.40 for 3 pounds. If you bought a pound, how much would it cost?
41.40÷3 = $13.80
What's the ratio of pies eaten to minutes?
12 pies eaten in 3 minutes
12/3
At a candy store, you could get 2 giant lollipops for $2.40. How much would it cost to buy a lollipop?
2.40÷2 = $1.20
4 minutes to type 408 words. What's the ratio of words to paragraphs?
408 to 0
At a farming supply store 7 pounds of seed cost $183.12. If a farmer needed a pound of seeds, how much would it cost him?
183.12÷7 = $26.16
Write 26/100 as a Decimal
Decimal = 0.26