Write a part-to-part Ratio
Equivalent Ratios
Vocabulary
Find Unit Rate
Find Unit Price
100

There are 5 stars, 4 rectangles, and 10 circles. What is the ratio of stars to circles?

Use a colon to write the ratio

What is 5:10

100

Are the ratios 14:7 and 2:1 equivalent?

Write yes or no and if you say no, explain why.

What is "yes"

100

The letters in an algebraic equation are referred to as?

What are variables

100

9 deliveries in 3 hours =  deliveries per hour

How many deliveries per hour?

What is 3 deliveries per hour

100

An 8-pack of frozen burritos costs $8.00. What is the unit price?

What is $ 1.00

200

There are 6 hexagons, 5 circles, 3 triangles, and 1 square. What is the ratio of triangles to hexagons?

Use a  /  symbol to write the ratio

What is 3/6

200

Are the ratios 13:18 and 3:6 equivalent?

Write yes or no.  If "no", explain why.

What is No.

18 divided by 3 is 6, but 13 divided by 3 is not 3

200

What is a comparison of two quantities by division?

What is a ratio

200

32 flowers in 2 vases =  flowers per vase

How many flowers are there per vase?

What is 16 flowers

200

A 3-pack of hot dogs costs $0.51. What is the unit price per pack?

What is $0.17

300

There are 2 squares, 4 ovals, and a star.  What is the ratio of stars to total shapes?

Use the word "to" to write the ratio

What is 1 to 7

300

Are the ratios 2:3 and 12:18 equivalent?

Write yes or no.  If yes, explain your reasoning.

What is yes

2 times 6 is 12 

3 times 6 is 18.

300

The answer to a multiplication problem?

What is product

300

87 push-ups in 3 days =  push-ups per day

How many push-ups per day?

What is 29 push-ups

300

An 8-meter piece of wire costs $7.20. What is the unit price?

What is $0.90

400

There are 3 stars, 3 squares, 3 triangles and 3 ovals. 

Write a ratio of squares to total number of shapes and simplify.

Use a  / symbol to write the ratio

What is 1/4

400

Are the ratios 18:14 and 9:7 equivalent? Write yes or no and explain your reasoning.

 What is yes

18 divided by 2 is 9

14 divided by 2 is 7

400

The answer to a division problem?

What is quotient

400

564 kilometers in 12 hours =  kilometers per hour

How many kilometers per hour?

What is 47 km

400



A 9-pack of corn dogs costs $6.05. What is the unit price, rounded to the nearest cent? What is the cost per corn dog?


What is $0.67

500

There are 5 circles, 6 stars, 12 pentagons, and 13 parallelograms.  Write a ratio of parallelograms and circles to pentagons and stars. 

Use a  / symbol to write the ratio and simplify.

What is 18/18 =1

500

Are the ratios 5:10 and 2:4 equivalent?


Write yes or no. If "yes," explain your reasoning.

What is yes

5 times 4 is 20

10 times 4 is 40

20/40 can simplify to 2/4 when you divided both the

numerator and denominator by 10.

500

What is the price per one item?

What is unit price

500

992 deliveries in 62 hours =  deliveries per hour

How many deliveries per hour?

What is 16 deliveries

500

A 6-pack of tickets to the zoo costs $81.84. What is the unit price?  What is the price per ticket?


What is $13.64

M
e
n
u