Equivalent Ratios and Ratios
Unit Rate
Algebraic Equations
Division / Multiplication
True Number Sentences
100

There are 9 yellow taxis for every 2 black taxis. What is the ratio of the number of yellow taxis to the number of black taxis? 

9:2 

9 to 2 

100

Tyler eats 24 pieces of candy per every 3 minutes. What is the unit rate?

8

Work:  24 ÷ 3 = 8

100
Eliaz stops at a deli that charges $4 per bottle of apple juice. Eliaz spends $48 on apple juice. Representing "a" as apple juice, write the algebraic equation that represents this relationship.

4a = 48

100

In this equation, 48 ÷ 12, what is the dividend? 

48

100

What value of x makes this a true number equation? 

x - 10 = 30

40

200

Is the ratio 100:40 an equivalent ratio of 5:2? True or false? Why? 

True. The relationship between the ratios 100:40 and 5:2 are the same. If you multiply 5:2 by the scale factor of 20 on both sides, you get the ratio 100:40. 


200

24 pencils cost $1.20. How much would 6 pencils cost? 

30 cents

$1.20 ÷ 24 = $0.05 (cost of 1 pencil) 

$0.05 x 6 = $0.30 (cost of 6 pencils)

200

Solve for x

x - 6 = 35

x = 41

200

Represent this division expression, 12 ÷ 3 as a fraction

12/3

200

Using the distributive property, what would the expression, 3(2x + 5) + 4(y + 6), simplify to? 

6x + 4y + 39

3(2x) + 3(5) + 4(y) + 4(6) 

6x + 15 + 4y + 24 

6x + 4y + 39

300

Simplify 100:5 to it's lowest ratio.

20:1

300

Printer A prints 48 pages in 3 minutes whilst printer B prints 50 pages in 5 minutes. Which printer is faster? 

Printer A

48 ÷ 3 = 16 (16 pages printed in 1 minute)

vs. 

50 ÷ 5 = 10 (10 pages printed in 1 minute)

300

There are 36 oranges at the grocery market. The number of oranges is 4 times the number of bananas. Let "x" represent the number of bananas. Write this as an algebraic equation. 

36 = 4x

300

What is -(-6)(4)

24
300

Given "a" could be 4, 7, 9, and 24 what makes this inequality true? 

2a + 5 > 19

9 and 24
400

There are 2 ratios, 3:9 and x:27. What is the scale value that must be multiplied to find x? 

3


400

If James earned $72 dollars in 8 hours, how many dollars would he earn at 3 hours that rate? 

27 dollars

Work: 

$72 ÷ 8 = $9 (how much he makes in 1 hour)

$9 x 3 = $27 (how much he makes in 3 hours)

400

Grace buys 4 sunglasses. She spends a total of 50 dollars. Let "s" represent the cost of one glasses. Does this equation represent this situation? 

s = 50 x 4

No

True equation could be:

s = 50 ÷ 4

50 = 4s

4s = 50

400

Divide 594 by 5. Express the quotient as a decimal.

118.8

400

Given 1, 5, 15, and 25 as possible values of y, which one(s) makes this equation, 1/5y = 5, true? 


25

500

The ratio of teachers to students in MOSAICS public school is 2:35 What is the number of students if there are 14 teachers?

245 students 

1) Find unit rate. 

35 ÷ 2 = 17.5 (For 1 teacher, there are 17.5 students)

2) Use unit rate to solve how many students there are with 14 teachers by multiplying. 

17.5 x 14 = 245

500

A store sells bags of grapes. Bag A costs $3.50 for 5 pounds. Bag B costs $4.50 for 6 pounds. What is the difference in the price for one single pound of grapes between the two bags?

$0.05

Bag A) $3.50 ÷ 5 pound = $0.7 per pound

Bag B) $4.50 ÷ 6 pound = $0.75 per pound

Difference: $0.75 - $0.70 = $0.05 per pound


500

Simplify and evaluate this expression. 

3(2x + 15) + 3y(2 + 5)

6x + 45 + 21y

500

What is 5(2/6) + 1/3 + 3/18

Express the answer as a mixed fraction

2 1/6

500

If "x" could be 2, 30, 38, and 100, what values of x would make this inequality true?

2x ÷ 4 > 16

100

M
e
n
u