Keep Calm It's Math
Recipes
Sales
Saving Money
Random Math
100

math or mathematics is the study of what?

Numbers and how they relate to real world problems

100

If we are doubling a recipe we have to what to the ingredients? 

Multiply by 2 

100

The weekly sales  Kroger ad says celery is $1.09 everyday is this really a sale? 

No 

100

You want to buy a new pair of headphones in one month - they cost $65. How much money do you need to save each week?

$16.25

100

If we are doubling a recipe will we need to double the cook time? 

either answer could be correct depending on what your recipe is and how much you are cooking. Usually if you are cooking per pound the cook time will be longer to ensure the food is properly cooked.  

200

A number can always be replaced by what?

A letter 

200

If we half a recipe we have to do what to the ingredents?

Divide by 2 

200

You are buying a new bathing suit for summer and it costs $29.99. It is 25% off. How much do you save? ROUND

$7.50

200

If you are tracking your money and saving, you are following a _______.

What is a budget

200

If we are quadrupling a recipe and the oven temperature is 350 degrees Fahrenheit on the standard recipe will we increase the oven temperature? 

no we will not increase the oven temperature because we will burn the food. 

300

What are the 4 (four) basic units of math?

Addition, Subtraction, Multiplication, and Division 

300

If I am doubling a recipe that calls for 1/4 (.25) a cup of water how much will I need in total? 

1/2 cup

300

JIF 12 oz jars of peanut butter are on sale this week for $3.49 but the store brand is 10 oz for $2.79. Which is the better deal? 

Bonus: why with numbers 

The store brand is .27 cents per ounce and the name brand is .29 cents per ounce

300

The money you earn or bring in.

What is income

300

I am doubling a recipe that needs 1 2/3 cups of flour. How many cups do I need?

3 1/3


400

What is one job that uses math?

Baker, chef, contractor, painter, landscaper, teacher, and more! 

400

If my recipe calls for 2 eggs and I need to cut my recipe in half how many eggs will I need?

1 egg 

400

True or False the generic brand or store brand is sometime a name brand product in different packaging? 

True 

400

The percentage P and Rumpke say to tip when dining out at a restaurant.

Bonus: what decimal do I multiply?

20% 

Bonus: 0.20

400

Rumpke thinks you are

Awesome, smart, capable, amazing, on and on 

500

The ACRONYM we use to solve a problem with multiple operations, and name what each letter stands for. 

PEMDAS 

500

What does Tbsp stand for

Bonus: tsp

Tablespoon

teaspoon 

500

Critical Thinking Question

If Abdul is going grocery shopping at Kroger's. All the items he needs are on sale at Kroger except for 1, which is on sale at Publix. However Publix is all the way across town. Should he just buy the item at Kroger or  go to Publix for the 1 sale item? 

Tell me why or why not 

500

If Leslie's cost after using a coupon for two boxes of name brand cookies is 2 for $3.49, but the store brand is 1 for $2.29, which is the better deal? 

Store brand or name brand. 


Name brand with coupon

500

(8 + 9) x 2 - 36/2

16

M
e
n
u