Evaluate:
-4+3
-1
Using proper conventions, what is the best way to write
3*2*a
6a
Kerri bought 9 gallons of gas for $28.26. How much is the unit price? (find the cost for 1 gallon)
$3.14
What is 8% as a decimal?
0.08
Round 23.675 to the nearest hundredth.
23.68
What is the value of point Q?
-2.5
Boxes of crayons are $4 each Jessie spent $64. How many boxes did she buy?
16 boxes
Is this table proportional?
Yes
Kyler makes 40% of his shots. Write an equation for the amount of shots he makes.
y=0.4x
Adding a negative is the same as _________
Subtracting
Evaluate:
6-(-14)
20
Evaluate when a=4 and b=3
(b/3)+3a-4
9
There are 4 cups of peanut butter in 16 cookies. How many cups for 96 cookies?
24 cups
What does the ordered pair (2, 4) mean in the context of the problem?
They walked 4 miles in 2 hours.
Simplify the fraction:
12/24
1/2
Of the values 4, -2, -3.5, 8, 0, 9.5
List the ones that are greater than or equal to 4
4, 8, 9.5
Simplify using distribution
4(x-5)
4x-20
What goes in the missing blank?
40
Given the equation: y=2x-1
Find x if y=3
x=2
How many inches is the pen?
3 inches
List the numbers from least to greatest:
4, -2, -3.5, 8, 0, 9.5, 4.25
-3.5, -2, 0, 4, 4.25, 8, 9.5
What is the term for the "x" in 5x-2
Variable
Dawn bought 3 cartons of eggs for $7.35, how much would it be for 5 cartons?
$12.25
Write the equation given the graph:
Remember: k=y/x
y=2/3x
What is the cost per cookie?
50 cents per cookie