Fraction Word Problems
Percent Problem Solving
Equivalent Expressions
Order of Operations
Ratios & Rates
100

Jenny has 1/2 gallon of lemonade to divide between herself and her 4 friends. How much lemonade does each person get.

1/10 gallon of lemonade

100

At a store, they have 15% of their wrapping paper left. If they had 40 rolls of wrapping paper to start with, how many rolls of wrapping paper are left?

6 rolls of wrapping paper

100

y(5+3) y=3

24

100

5(2+9)*22

220

100

Molly gets $60 in 6 hours. How much does she get per hour?

$10

200

Elizabeth has 24/36 yards of ribbon. Her friend gives her 12/24 yards more. How many total yards does she have now?

1 1/6 yards of ribbon 

200

Marie has 45% of a ribbon left. If the total amount of ribbon to start with was 60 yards, how many yards does she have left?

27 yards

200

(x+t)*z   x=2   t=9   z=12

A: 32

B:132

C:156

D:124

 B: 132

200

(9*9)+(49/7)+1

89

200

Hannah has 4 cups of flour and 5 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?

4 to 5

4/5

4:5

300

Eric needs 3 5/9 gallon of water. The water is sold in 1 3/9 gallon containers. How many total containers of water does he need to buy to have 3 5/9 gallons of water?

3 containers 

300

45/100 = ?/20

9

300

5(y+3)+4 y=9

64

300

(81/9)*(42/6)+3

66

300

Sally has 27 regular beads, and 19 beads with letters. What is the ratio of regular beads and beads with letters?

27:19

27/19

27 to 19

400

Kennedy has a board that is 1/3 meter long. She uses 1/8 meter of the board. How much does she have left?

5/24 meters

400

25% of 60

15

400

5+z + (9+z) +y/20     y=5  z=2

22

400

(72+92)/2

65

400

If you buy a box of candy, the ratio is 5 pieces of chocolate candy to 6 pieces of fruit candy. If someone bought 6 boxes, what will the ratio be?

30:36

30/36

30 to 36

500

Lilly finds sweet tea sold in 3/23 gallons. She buys 6. How many total gallons of sweet tea does she have now?

18/23 gallons

500

32% of 25

8

500

z*3+10  z=9

37

500

(92+82)*2

270

500

Mark buys 5 bags of chips. The total that he spends is $7.25. What is the unit rate of the chips?

$1.45

M
e
n
u