What is 45 as a percent and a fraction?
45%
45/100
If two candy bars cost $1.00. What is the cost of one candy bar?
$.50
4 = 2
x 8
8
8-3 x 2
2
Solve for x
x + 5=12
7
What is 97/100 as a decimal and a percent?
.97
97%
5 pounds of cat food cost $5.55. How much is 1 pound?
$1.11
3 = 1
15 x
5
6 x 2 +5
17
Solve for y
3y=18
6
What is 75 as a percent and a fraction?
75%
75/100 reduced to 3/4
13 pencils cost $6.23. How much is one pencil? Round answer to the nearest cent.
$.48
36 = 45
c 10
8
6-7+2x5
9
Solve for x
2x-3=7
5
23%
23/100
One gallon of gas is $3.56. How much is 16 gallons?
$56.96
Sam raked 3 bags of leaves in 16 minutes. If he continues to work at the same rate, about how long will it take him to rake 5 bags? Round answer to the nearest hour
27 hours
23+10x4 - 8
40
3z +3=15
4
1.21
121/100 or 1 21/100
I bought 12 bottles of water for $6.00. How much was 3 bottles of water?
$1.50
Amy earned $25 after babysitting for 3 hours. If she always charges the same rate, how much will she make after working 7 hours? Round answer to the nearest penny.
$58.33
(3 x 52 ) + (5 -22) - 102
-25
4x +2(x-1)=22
4