Ratios
Unit Rate/ Unit Price
x 10s & 100s and ÷ 10s and 100s
Find the Percent (%)
FUN
100

What is the ratio of 3 apples to 6 oranges?

¿Cuál es la razón de 3 manzanas a 6 naranjas?

Apples to Oranges is 3: 6 or 1:2

100

If 4 apples cost $2.00, what is the price per apple?

Si 4 manzanas cuestan $2.00, ¿cuál es el precio por manzana?

$0.50 per apple

100

40 xx 10

400

100

What is 10% of 50?

Que es 10% de 50?

10% of 50 is 5

100

What is the name of the famous football event that happens in February?

¿Cuál es el nombre del famoso evento de fútbol americano que ocurre en febrero?

The Super Bowl


200

A class has 12 boys and 16 girls. What is the ratio of boys to girls?

Una clase tiene 12 niños y 16 niñas. ¿Cuál es la razón de niños a niñas?

Boys to Girls is 12:16 or 3:4

200

A car travels 180 miles in 3 hours. What is the speed per hour?

Un carro viaja 180 millas en 3 horas. ¿Cuál es la velocidad por hora?

60 miles per hour

200

900 div 10

90

200

What is 50% of 80?  

Que es 50% de 80?

50% of 80 is 40

200

What is the capital of the United States?  

¿Cuál es la capital de los Estados Unidos?

Washington, D.C.


300

The school library has 20 fiction books and 30 non-fiction books. What is the ratio of fiction books to the total number of books?  

La biblioteca de la escuela tiene 20 libros de ficción y 30 de no ficción. ¿Cuál es la razón de los libros de ficción al total de libros?

Fiction to Non-fiction is 20:50 or 4:10 or 2:5

300

A pack of 8 pencils costs $4.00. What is the cost per pencil?

Un paquete de 8 lápices cuesta $4.00. ¿Cuál es el costo por lápiz?

$0.50 per pencil

300

240 xx 10

2,400

300

What is 25% of 200?

Que es 25% de 200?

25% of 200 is 50

300

In the Mario video games and movies, who is Mario's brother? 

En el video juegos y peliculas de Mario, que es el nombre de el Hermano de Mario?

Luigi


400

If 4 out of every 5 students in a school ride the bus, what is the ratio of students who do not ride the bus to those who do?

Si 4 de cada 5 estudiantes van en autobús a la escuela, ¿cuál es la razón de los estudiantes que no van en autobús a los que sí van?

Students that do not ride to students that do ride is 1:4

400

A 12-pack of soda costs $9.60. How much does each soda cost?

Un paquete de 12 refrescos cuesta $9.60. ¿Cuánto cuesta cada refresco?

$0.80 per Soda

400

890 div 10

89

400

What is 75% of 120?

Que es 75% de 120?

75% of 120 is 90

400

A viral TikTok challenge involves trying to balance a broom. What scientific force keeps the broom standing up?  

Un reto viral en TikTok consiste en intentar equilibrar una escoba. ¿Qué fuerza mantiene la escoba en pie?

The scientific force is Gravity


500

A recipe calls for 2 cups of sugar for every 5 cups of flour. If you use 8 cups of sugar, how much flour should you use to keep the same ratio? 

Una receta requiere 2 tazas de azúcar por cada 5 tazas de harina. Si usas 8 tazas de azúcar, ¿cuánta harina debes usar para mantener la misma proporción?

20 Cups of Flour

500

If 6 burgers cost $15.00, what is the price for 1 burger?  

Si 6 hamburguesas cuestan $15.00, ¿cuál es el precio de 1 hamburguesa?

$2.50 per burger

500

945 div 10

94.5

500

A store sells a jacket for $160. It is on sale for 25% off. How much is the discount?

Una tienda vende una chaqueta por $160. Está en oferta con un 25% de descuento. ¿Cuánto es el descuento?

25% of $160.00 is $40.00

500

Who are the three strongest students of class 1A in the anime: My Hero Academia?

¿Quiénes son los tres estudiantes más fuertes de la clase 1A en el anime: My Hero Academia? 

Izuku Midoriya, Katsuki Bakugo and Shoto Todoroki.

 

M
e
n
u