500
For the class party, we will need to buy 4 pizzas, 8 bottles of soda and five bags of chips. The pizzas cost 13 dollars. The bottles of soda cost 2 dollars each, and the chips cost 3 dollars each. The students raise 53 dollars to put towards buying the food. The remaining cost will be divided by the three teachers. How much will each teacher pay?
10 dollars