Word Problems
Dividing Decimals
Word Problems
Powers of 10
Dividing Decimals
100

Matthew bought granola bars for the soccer team. Each granola bar cost $0.89. He paid $37.38. How many granola bars did he buy? 

Matthew bought 42 granola bars for the soccer team. 

100

91.2 / 16

5.7 

100

Eva scored a total of 35.08 points on four events in her gymnastics competition. If she scored the same amount in each event, how many points did she score on each? 

35.08 / 4 = 8.77 points 

100

34.6 / 10

3.46

100

156 / 8 

19.5

200

Jordan has 67 baseball cards. He buys 11 more cards and shares all his cards equally between himself and two friends. How many baseball cards does each person get? 

67 + 11 = 78 

78 / 3 = 36 cards 

200

29.04 / 22 

1.32

200

Alyvia spent $231 on concert tickets for herself and 11 friends. Each ticket cost the same. Estimate the cost of each ticket. Write an equation to show your work. 

Find the exact cost of each ticket. 

estimate: 240 / 12 = 20

exact answer: $19.25 

200

6,483 / 100

64.83

200

34.2 / 3 

11.4

300

Caitlin has a cup filled with quarters. The total mass of the cup and quarters is 145.28 grams. The cup has a mass of 14.18 grams. A quarter has a mass of 5.7 grams. How many quarters are in the cup? 

145.28 - 14.18 = 131.1 

131.1 / 5.7 = 23 quarters

300

16.4 / 0.8 

20.5

300

If 8 ounces of canned pumpkin has 82 calories, how many calories are in one ounce? 

10.25 calories 

300

148.3 / 100

1.483

300

74.48 / 9.8

7.6

400
Kayla buys a 12 ounce bottle of shampoo for $4.20. Braelyn buys a 16 ounce bottle of shampoo for $6.88. Which shampoo costs less per ounce? How do you know? 

The 12 ounce bottle costs less per ounce because it costs $4.20 / 12 = 0.35 and the 16 ounce bottle costs $6.88 / 16 = 0.43 per ounce. 

400

22.22 / 2.2 

10.1

400

Kai, Myla, Aiden, Zoey and Ayla bought some grapes to share equally. If the bag of grapes weighs 10.25 pounds, how much is each person's share? Write an equation to model your work. 

10.25 / 5 = 2.05 pounds

400

29.9 / 10

2.99

400

Write a number sentence that shows a way to estimate each quotient. 

82.4 / 3.7 

80 / 4 = 20 

500

Johnny uses 4 feet of ribbon to wrap each package. How many packages of ribbon can he wrap with 5.6 yards of ribbon? 

*Remember there are 3 feet in a yard! 

5.6 x 3 = 16.8 feet 

16.8 feet / 4 feet = 4.2 packages 

500

136.5 / 4.2

32.5

500

Three friends decided to buy fruit to share at lunchtime. Isaac spent $1.47 on bananas. Kai spent $2.88 on apples, and Jordan spent $2.85 on oranges. How much did each person spend on food if they split the cost evenly? 

add up all of the fruits = $7.20 

divide by 3 people = 7.20 / 3 = $2.40

500

5,913 / 1,000

5.913

500

Write a number sentence that shows a way to estimate each quotient. 

49.6 / 7.8 

48 / 8 = 6 
M
e
n
u